Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 05.06.2013, sygn. IPPP3/443-199/13-2/KB, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-199/13-2/KB

Moment powstania obowiązku podatkowego przy refakturowaniu odsprzedawanych usług

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 01.03.2013 r. (data wpływu 14.03.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego przy refakturowaniu odsprzedawanych usług jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14.03.2013 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego przy refakturowaniu odsprzedawanych usług.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka jest podmiotem należącym do międzynarodowej grupy kapitałowej. W ramach swojej działalności nabywa usługi w imieniu własnym lecz na rzecz podmiotów trzecich (w szczególności, na rzecz pozostałych Spółek z grupy kapitałowej). Nabywanie usług w tym trybie następuje na zasadzie, iż Wnioskodawca nabywa Usługi od danego podmiotu, a następnie refakturuje je na rzecz jednostki w interesie której dokonał nabycia.

Jednocześnie należy wskazać, że spółka nie jest w żadnym razie beneficjentem usług nabywanych we własnym imieniu lecz na rzecz podmiotów trzecich. Tym samym ostatecznymi i wyłącznymi beneficjentami nabywanych usług, są podmioty na rzecz których Wnioskodawca dokonał ich nabycia i następnie refaktury.

Przeprowadzanie operacji gospodarczych na zasadzie, iż podmiotem odpowiedzialnym za nabycie danej usługi jest Wnioskodawca, który następnie refakturuje je na rzecz innych podmiotów, w szczególności spółek z grupy, wynika z przyjętej w grupie strategii ekonomicznej i pozytywnie wpływa na działalność gospodarczą całej grupy gdyż umożliwia m.in. uzyskanie efektu skali i zmniejsza koszty funkcjonowania grupy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00