Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 01.10.2013, sygn. IPPP2/443-797/13-2/DG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-797/13-2/DG

W zakresie możliwości udostępnienia kas rejestrujących w ramach różnego rodzaju umów (najem, dzierżawa, umowa franczyzowa) podmiotom, z którymi są/będą zawarte umowy franszyzy.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 10.07.2013r. (data wpływu 1.08.2013r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości udostępnienia kas rejestrujących w ramach różnego rodzaju umów (najem, dzierżawa, umowa franczyzowa) podmiotom, z którymi są/będą zawarte umowy franczyzy jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1.08.2013r. wpłynął do tut. Organu ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości udostępnienia kas rejestrujących w ramach różnego rodzaju umów (najem, dzierżawa, umowa franczyzowa) podmiotom, z którymi są/będą zawarte umowy franczyzy.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka S.A. (dalej: Spółka) prowadzi m.in. swoją działalność gospodarczą za pomocą stacji paliw oferując tam do sprzedaży towary oraz usługi. W sieci stacji paliw funkcjonują dwa rodzaje stacji: własne i franczyzowe. Stacje własne - ich właścicielem jest Spółka, natomiast franczyzowe prowadzone są przez inne podmioty na podstawie podpisanej umowy. Stacje franczyzowe to stacje paliw, których właścicielami są osoby trzecie (dalej: Franczyzobiorcy) funkcjonujące w sieci na podstawie podpisanych ze Spółką umów franczyzowych. W ramach tych umów Franczyzobiorca zobowiązuje się do dokonywania zakupów m.in. paliw od P. S.A., stosowania odpowiednich standardów obsługi, sprzedaży określonych towarów pozapaliwowych (utrzymywania stanu zapasów magazynowych, ekspozycji towarów), udziału w akcjach marketingowych prowadzonych przez Spółkę itd. W ramach umowy Franczyzobiorca otrzymuje tzw. pakiet franczyzowy, w skład którego wchodzą m.in. prawo do korzystania ze znaków towarowych, elementy identyfikacji wizualnej, system informatyczny i prawo korzystania z aplikacji w nim zawartych itd. W zamian za udostępnienie ww. pakietu franczyzowego, Franczyzobiorca uiszcza na rzecz Spółki odpowiednio skalkulowaną opłatę miesięczną. W skład systemu informatycznego wchodzą m.in. komputery, czytniki kodów kreskowych, drukarki faktur, serwery, modemy, okablowanie oraz oprogramowanie komputerowe. Wraz z systemem informatycznym nie są przekazywane kasy rejestrujące służące do ewidencjonowania obrotu Franczyzobiorcy. Kasy rejestrujące są nabywane przez Franczyzobiorcę i muszą pod względem technicznym współpracować z system informatycznym Spółki. Jednakże często ich rozwiązania techniczne nie odpowiadają standardom kas stosowanych na stacjach własnych Spółki w zakresie funkcjonalności służących do realizacji celów biznesowych P. S.A. Wprowadzenie jednego typu kas rejestrujących na stacjach własnych franczyzowych prowadziłby do:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00