Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 04.07.2013, sygn. IPPB2/436-313/13-2/MZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, iż w przedstawionym stanie faktycznym oraz zdarzeniu przyszłym zarówno zawarcie Umowy Cash Poolingu, jak również czynności dokonywanie w ramach Modelu Cash Poolingu nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych - a w konsekwencji, na Spółce nie ciąży z tego tytułu obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 20.06.2013 r. (data wpływu 24.06.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie cash-poolingu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24.06.2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie cash-poolingu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

  1. Stan faktyczny

Sp. z o.o. (Spółka lub Wnioskodawca) jest członkiem międzynarodowej grupy kapitałowej B. (Grupa) zajmującej się m.in. produkcją i dystrybucją produktów leczniczych. W Grupie funkcjonuje kompleksowy schemat zarządzania płynnością finansową (Model Cash Poolingu lub Cash Pooling) umożliwiający uczestnikom koordynację i optymalne wykorzystywanie posiadanych środków finansowych, a także mający na celu poprawę płynności finansowej zaangażowanych podmiotów oraz utrzymanie równowagi finansowej w ramach Grupy.

Model Cash Poolingu opiera się na założeniu, że w ramach Grupy występują podmioty posiadające tymczasowe niedobory środków finansowych, podczas gdy inne dysponują czasowymi nadwyżkami takich środków. W konsekwencji, poprzez kompensowanie niedoborów powstałych po stronie niektórych podmiotów uczestniczących w Cash Poolingu nadwyżkami wygenerowanymi przez inne podmioty, możliwa jest optymalizacja wykorzystania środków finansowych w ramach Grupy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00