Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 24.06.2013, sygn. IPPB2/436-174/13-2/LS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

stwierdzić należy, że planowana przez Wnioskodawcę sprzedaż akcji stanowić będzie czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 27.03.2013 r. (data wpływu 29.03.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia akcji własnych spółki jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29.03.2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia akcji własnych spółki.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka S.A. (dalej Wnioskodawca lub Spółka) nabyła w roku 2011 oraz 2012 akcje własne w celu umorzenia (dwie umowy zawarte z tym samym Akcjonariuszem). Zgodnie z art. 359 ksh Statut Wnioskodawcy przewiduje możliwość umorzenia akcji (umorzenie dobrowolne). Nabycie akcji własnych w celu umorzenia poprzedzone zostało każdorazowo podjęciem przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Spółki uchwał wyrażających zgodę na nabycie przez Spółkę akcji własnych w celu ich umorzenia (w roku 2011 dotyczyło to 2% kapitału zakładowego, zaś w roku 2012 - 2,999% kapitału zakładowego). Wynagrodzenie Akcjonariusza za nabycie akcji własnych w celu umorzenia, w drodze ww. dwóch umów, określała umowa o inwestowanie zawarta przez Spółkę i wszystkich Akcjonariuszy. Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Spółki wyraziło zgodę na nabycie akcji własnych w celu umorzenia na warunkach określonych w umowie o inwestowanie a więc za wynagrodzeniem w niej określonym. Wnioskodawca posiada obecnie 4,999% akcji własnych. Nie doszło jednak do podjęcia uchwały Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy o umorzeniu tych akcji i obniżeniu kapitału zakładowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00