Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 14.05.2013, sygn. IPPB2/436-101/13-4/MZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/436-101/13-4/MZ
Zakres ustalenia podstawy opodatkowania z tytułu zawarcia umowy sprzedaży udziałów.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 26.02.2013 r. (data wpływu 27.02.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania z tytułu zawarcia umowy sprzedaży udziałów - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 27.02.2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych ustalenia podstawy opodatkowania z tytułu zawarcia umowy sprzedaży udziałów.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Spółka M. Sp. z o.o. (dalej jako: Wnioskodawca, Kupujący) w dniu 18 grudnia 2012 r. zawarła Umowę Sprzedaży Udziałów (dalej jako: Umowa sprzedaży) na podstawie której nabyła 100% udziałów w Spółce z o.o. (dalej jako: Spółka) mającej siedzibę w Polsce.
Zgodnie z postanowieniami Umowy sprzedaży, Cenę sprzedaży udziałów stanowi kwota wyrażona liczbowo w walucie EUR. Cena sprzedaży była płatna w dniu 2 stycznia 2013 r. na wskazany przez Sprzedającego rachunek bankowy. Ponadto w dniu dokonania zapłaty Ceny sprzedaży, Kupujący zobligowany był do zapłaty Kwoty Escrow, wyrażonej w Umowie sprzedaży liczbowo w walucie EUR na rachunek Escrow. (Rachunek Escrow - rachunek bankowy powierniczy w Banku Escrow). Kwota Escrow zabezpiecza wszelkie roszczenia Kupującego wobec Sprzedającego i zostanie zwolniona jako korekta Ceny Sprzedaży zgodnie z Umową Escrow. Umowa sprzedaży w pkt 8 reguluje również kwestie Umowy powierniczej (między innymi zasady zwolnienia Kwoty Escrow). Zgodnie z jej treścią, Sprzedający lub ich następcy prawni będą sprawować zarząd powierniczy nad Kwotą Escrow. Ponadto Sprzedający będzie posiadaczem Rachunku Escrow. W Umowie sprzedaży przewidziane zostały warunki zwolnienia kwoty Escrow. 20% Kwoty Escrow wraz z wszelkimi narosłymi od niej odsetkami zostanie zwolniona przez Bank Escrow na rzecz Sprzedającego lub jego następców prawnych w dniu 1 lipca 2013 r. w przypadku, gdy Bank nie uzyska zawiadomienia od Kupującego o jakichkolwiek jego roszczeniach względem Sprzedającego. Pozostała część Kwoty Escrow tj. 30% wraz z odsetkami zostanie zwolniona na rzecz Sprzedającego lub jego następców prawnych w dniu 31 grudnia 2013 r., natomiast 50% kwoty Escrow wraz z odsetkami zostanie zwolnione w dniu 31 grudnia 2014 r. pod warunkiem, jednak, że Bank nie uzyska zawiadomienia od Kupującego o jakichkolwiek jego roszczeniach względem Sprzedającego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right