Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 14.03.2013, sygn. IPPP1/443-1260/12-2/AS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-1260/12-2/AS

opodatkowanie kwot otrzymanych od korzystających z tytułu przedterminowego rozwiązania umowy leasingu

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 21.12.2012 r. (data wpływu 27.12.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania kwot otrzymanych od korzystających z tytułu przedterminowego rozwiązania umowy leasingu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27.12.2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania kwot otrzymanych od korzystających z tytułu przedterminowego rozwiązania umowy leasingu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej B. S.A. (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) zawiera oraz będzie zawierać w przyszłości umowy leasingu, na podstawie których zobowiązuje się nabyć przedmiot leasingu i oddać go korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez oznaczony czas.

Postanowienia dotyczące zawieranych umów leasingu określone są w szczególności w Ogólnych Warunkach Umów Leasingu (dalej: OWUL), które regulują między innymi sytuacje, w których Spółka może wypowiedzieć umowę leasingu ze skutkiem natychmiastowym na skutek okoliczności, za które odpowiedzialność ponosi korzystający. OWUL zawiera określoną listę przypadków, w których może dojść do wypowiedzenia umowy leasingu zgodnie z powyższymi zasadami, tj. na przykład gdy korzystający dopuszcza się zwłoki z zapłatą opłat leasingowych, używa przedmiot leasingu niezgodnie z jego przeznaczeniem lub też gdy jego kondycja finansowa ulega pogorszeniu w stopniu zagrażającym terminowej realizacji płatności z umowy leasingu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00