Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 02.04.2013, sygn. IPPP1/443-231/13-3/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-231/13-3/AW

korekta VAT naliczonego w trybie 89b

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 13.03.2013r. (data wpływu 15.03.2013r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku dokonania korekty podatku VAT naliczonego w trybie art. 89b ustawy o VAT - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15.03.2013r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego VAT w trybie art. 89b ustawy o VAT.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka (zwana dalej Spółką) podpisuje z przedsiębiorcami krajowymi - wykonawcami robót (w umowach o roboty budowlane zwanymi dalej zleceniobiorcami) umowy na prace remontowe, modernizacyjne itp. Na podstawie zapisów umowy zleceniobiorca/wykonawca wystawia na Spółkę fakturę na kwotę zgodnie z zawartą umową. Faktura ta zawiera termin płatności również wynikający z umowy (z reguły jest to 7, 14 lub 21 dni od daty wystawienia faktury lub daty otrzymania faktury przez Spółkę). W podpisanej umowie widnieje również zapis, że Spółka, jako zabezpieczenie ewentualnych roszczeń gwarancyjnych, potrąci zleceniobiorcy/wykonawcy z faktury kwotę (zwaną dalej kwotą zatrzymaną) w wysokości np. 10% wynagrodzenia netto określonego w umowie. Celem tego potrącenia - ściśle opisanym w umowie - jest wyłącznie zabezpieczenie roszczeń gwarancyjnych Spółki wobec zleceniobiorcy/wykonawcy z tytułu gwarancji jakości wykonanych robót. Tym samym Spółka pomniejsza przelew zafakturowanego przez wykonawcę/zleceniobiorcę wynagrodzenia o konkretną w/w kwotę, całkowicie zgodnie z zawartą umową.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00