Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 04.03.2013, sygn. IPPP1/443-84/13-2/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-84/13-2/AW
korekta VAT naliczonego w trybie art. 89b
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 23.01.2013r. (data wpływu 28.01.2013r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku dokonania korekty podatku VAT naliczonego w trybie art. 89b ustawy o VAT - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28.01.2012r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego VAT w trybie art. 89b ustawy o VAT.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Spółka (dalej: Spółka) jest częścią - jednego z największych na świecie koncernów handlowych. Spółka jest tzw. dużym podatnikiem, zarejestrowanym dla celów VAT jako czynny podatnik podatku VAT. Dla celów rozliczeniowych, Spółka przyjęła okres kwartalny z jednoczesnym wpłacaniem zaliczek w wysokości faktycznego rozliczenia za dany miesiąc w określonym kwartale.
W ramach prowadzonej działalności, Spółka nabywa towary i usługi od bardzo wielu dostawców będących podatnikami podatku VAT w Polsce. W związku z realizowanymi transakcjami Spółka otrzymuje duże ilości faktur od swoich kontrahentów z określonym terminem płatności.
Realizowanie częstych transakcji zakupowych, jak również rozbieżności pomiędzy danymi Spółki a danymi zawartymi na fakturach VAT wystawianych przez kontrahentów Spółki prowadzi do sytuacji, w których Spółce zdarza się nie dotrzymywać terminów płatności wskazanych na fakturach, przez co Spółka staje się dłużnikiem w rozumieniu ustawy o VAT. Termin zapłaty niektórych nieuregulowanych należności może w niektórych przypadkach przekroczyć okres 150 dni od upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right