Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 28.10.2013, sygn. IBPP1/443-620/13/ES, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP1/443-620/13/ES

obowiązek zgłoszenia w formularzu aktualizacyjnym miejsc prowadzenia działalności

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 8 lipca 2013 r. (data wpływu 15 lipca 2013 r.), uzupełnionym pismem z 9 października 2013r. (data wpływu 15 października 2013r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zasad ewidencji i identyfikacji podatników i płatników w zakresie zgłoszenia w formularzu aktualizacyjnym miejsc prowadzenia działalności jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 lipca 2013 r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zasad ewidencji i identyfikacji podatników i płatników w zakresie zgłoszenia w formularzu aktualizacyjnym miejsc prowadzenia działalności.

Wniosek został uzupełniony pismem z 9 października 2013r. (data wpływu 15 października 2013r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu nr IBPP1/443-620/13/ES z 1 października 2013r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca (Spółka) jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT. Prowadzi działalność deweloperską w formie spółki jawnej - ułomna osoba prawna. Na zakupionym gruncie buduje budynki przeznaczone na sprzedaż. W celu pozyskania gruntu, na którym Spółka zamierza realizować swoje przyszłe inwestycje nabywa nieruchomości. Czasem nabywa udziały w nieruchomości stając się współwłaścicielem działki, aby w następnych kolejnych latach podatkowych nabywać dalsze udziały aż do uzyskania własności całej działki. Czasem nabywa od razu (jedną umową w formie aktu notarialnego) całość nieruchomości. Potem dokonuje scaleń lub podziałów działek w zależności zamierzeń inwestycyjnych i od uzyskanego pozwolenia na budowę. Spółka jest właścicielem kilku działek znajdujących się na terenie miasta, a działki te nie są objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Spółka najpierw stara się o uzyskanie warunków zabudowy (WZ), a następnie gromadzi dokumentację konieczną do uzyskania pozwolenia na budowę. Po uzyskanym prawomocnym pozwoleniu na budowę Spółka rozpoczyna prace związane z aktywną działalnością rozpoczynając budowę. Przed uzyskaniem pozwolenia na budowę Spółka ponosi koszty związane np. z utrzymaniem czystości na działkach których jest właścicielem, z przygotowaniem wstępnej dokumentacji czy inwestycja jest możliwa do zrealizowania, a także związane ze sporządzeniem dokumentacji potrzebnej do uzyskania pozwolenia na budowę. Następnie po zrealizowanym procesie inwestycyjnym sprzedaje wybudowane domy, mieszkania, lokale użytkowe wraz z częścią ułamkową gruntu przynależną do danego mieszkania, lokalu użytkowego czy domu i sukcesywnie przenosi własność swoim klientom, aby ostatecznie sprzedać całość inwestycji. Sprzedaż i przenoszenie własności odbywa się sukcesywnie, w miarę jak Spółka pozyska klientów na wybudowane przez siebie nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00