Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 24.05.2013, sygn. IBPBII/1/436-70/13/MZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

Czy w przypadku aportu do Spółki wkładu niepieniężnego w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa po stronie Spółki nie powstał obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu aportu, a w wypadku pobrania tego podatku przez notariusza na zasadzie art. 72 § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej jest to podatek nienależnie zapłacony, wobec czego powstała nadpłata na zasadzie art. 76 Ordynacji podatkowej podlegać będzie zwrotowi?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 19 lutego 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 26 lutego 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia do spółki z o.o wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 lutego 2013 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia do spółki z o.o. wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W dniu 11 grudnia 2012 r. Spółka Akcyjna X oraz Spółka z o.o. Y zawarły umowę spółki, na mocy której powołana została Spółka z o.o. Z Wnioskodawca.

Zgodnie z umową Spółka Akcyjna X objęła 400 udziałów o wartości nominalnej 400 tyś zł, które pokryła w całości własnym wkładem pieniężnym. Spółka z o.o. Y, objęła 861 udziałów o wartości nominalnej 861 tyś zł, które pokryte zostały wartością aportu niepieniężnego w postaci swego przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55 Kodeksu Cywilnego, obejmującego składniki materialne oraz składniki niematerialne i prawne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00