Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 19.08.2013, sygn. IBPBI/1/415-530/13/BK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-530/13/BK
w zakresie ustalenia terminu do którego należy naliczać odsetki za zwłokę od zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych zapłaconych w wysokości niższej niż należna
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 16 maja 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 31 maja 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej Ordynacji podatkowej w zakresie ustalenia terminu do którego należy naliczać odsetki za zwłokę od zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych zapłaconych w wysokości niższej niż należna jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 31 maja 2013 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej Ordynacji podatkowej w zakresie ustalenia terminu do którego należy naliczać odsetki za zwłokę od zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych zapłaconych w wysokości niższej niż należna.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
W związku z nieprawidłowo księgowanymi fakturami zaliczkowymi i fakturami rozliczającymi te zaliczki dotyczącymi zakupu towaru, Wnioskodawca złożył korekty zeznań PIT-36 i PIT-36L za lata 2008 - 2011. Błąd polegał na tym, że w momencie otrzymania faktury dokumentującej wpłatę zaliczki na konto Lasów Państwowych za zakup drewna była ona ujmowana równocześnie w ewidencji VAT oraz w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w pozycji zakup towarów handlowych w wysokości netto wpłaconej zaliczki. Jednocześnie, gdy Wnioskodawca otrzymywał fakturę końcową, która uwzględniała fakturę zaliczkową, nie była ona już księgowana w koszty w całości, lecz tylko w kwocie odpowiadającej różnicy wynikającej z rozliczenia faktury zaliczkowej, najczęściej w kwocie 0. Po zorientowaniu się, że faktury VAT zaliczkowe należy księgować w dacie ich otrzymania bezpośrednio do rejestru zakupu VAT, a nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, Wnioskodawca dokonał korekty księgowania wyżej wymienionych faktur w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right