Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 30.08.2013, sygn. IBPP4/443-241/13/LG, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP4/443-241/13/LG

Uznanie części firmy za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT oraz wyłączenie z opodatkowania czynności jej zbycia

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 23 maja 2013r. (data wpływu 29 maja 2013r.), uzupełnionego pismem z dnia 9 sierpnia 2013r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania części firmy Wnioskodawcy za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT i wyłączenia z opodatkowania czynności jej zbycia jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 czerwca 2013r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania działu marketingu za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT i wyłączenia z opodatkowania czynności jej zbycia.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 9 sierpnia 2013r. będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 1 sierpnia 2013r. znak: IBPP4/443-241/13/LG.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą pod własną firmą zamierza wnieść wkład niepieniężny (aport) w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa, do nowoutworzonej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, do której przystąpi jako jeden ze wspólników. Przedmiotem aportu będą wszystkie składniki konieczne do realizacji działalności produkcyjnej, wykonywanej dotychczas w działalności osoby fizycznej, w szczególności maszyny i urządzenia, środki transportu, wartości niematerialne i prawne, zapasy, zobowiązania, a także listy referencyjne potwierdzające doświadczenie w branży oraz stosowne certyfikaty. Przedmiotem aportu nie będzie jednak nieruchomość inwestycyjna wraz ze związanymi z nią należnościami oraz zobowiązaniami i zarejestrowany znak towarowy. Te ostatnie składniki majątkowe pozostaną w majątku dotychczasowego przedsiębiorstwa osoby fizycznej, które ostatecznie zostanie wniesione aportem do nowo tworzonej spółki osobowej. Wszyscy pracownicy administracyjni i fizyczni związani z działalnością produkcyjno-handlową przejdą na zasadzie art. 23 kodeksu pracy do nowoutworzonej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Po rozpoczęciu działalności produkcyjno-handlowej przez nową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, Wnioskodawca nie będzie już prowadził działalności w zakresie w jakim podejmie działalność spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. W drodze wieloletniej umowy licencyjnej nowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością będzie korzystać ze znaku towarowego przedsiębiorstwa osoby fizycznej, wniesionego ostatecznie jako wkład do spółki osobowej. Osoby Zarządzające podejmą w tej sprawie stosowną decyzję.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00