Interpretacja indywidualna z dnia 31.07.2013, sygn. IBPP3/443-536/13/EJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP3/443-536/13/EJ
opodatkowanie podatkiem VAT wpłat otrzymanych od mieszkańców z tytułu uczestnictwa w projekcie, polegającym na montażu kolektorów słonecznych w gospodarstwach indywidualnych, prawo do odliczenia podatku naliczonego
Na podstawie 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 26 kwietnia 2013r. (data wpływu 2 maja 2013r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT wpłat otrzymanych od mieszkańców z tytułu partycypacji w kosztach projektu oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu usług zakupu i montażu kolektorów słonecznych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 2 maja 2013r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT wpłat otrzymanych od mieszkańców z tytułu partycypacji w kosztach projektu oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu usług zakupu i montażu kolektorów słonecznych.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Gmina jako Wnioskodawca zamierza realizować projekt polegający na kompleksowej poprawie jakości powietrza w Gminie poprzez montaż instalacji kolektorów słonecznych na budynkach mieszkalnych, które stanowią własność prywatną. W ramach projektu Gmina zapewni montaż instalacji solarnej na 537 nieruchomościach należących do osób prywatnych oraz 20 obiektach użyteczności publicznej budynków na terenie Gminy. W skład budynków użyteczności publicznej wchodzą budynki: 1 budynek Urząd Gminy, 9 budynków w których mieszczą się ochotnicze straże pożarne udostępnione są jednostkom OSP nieodpłatnie na cele realizowania zadań z zakresu ochrony przeciwpożarowej, 4 budynki szkół, 1 przedszkole, 1 budynek Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej, 3 budynki świetlic, 1 budynek Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki. Wnioskodawca będzie ponosił wydatki założenia instalacji solarnych w części dotyczącej budynków użyteczności publicznej. Działalność w budynkach użyteczności publicznej jest prowadzona w zakresie zadań publicznych gminy określonymi w ustawie o samorządzie gminnym i służy czynnościom nieopodatkowanym. Inwestycja w zakresie budynków użyteczności publicznej nie będzie wykorzystywana na cele działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług. Właścicielem instalacji solarnych zamontowanych na obiektach użyteczności publicznej będzie Gmina. Instalacje solarne zostaną nieodpłatnie przekazane na rzecz jednostek budżetowych tj. szkół, przedszkola, SP ZOZ, Gminnemu Ośrodkowi Kultury, Sportu i Turystyki na podstawie umowy użyczenia. Wykorzystywanie instalacji solarnych w budynkach użyteczności publicznej nie będzie następować na zasadzie odpłatności na rzecz Gminy.