Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 21.06.2013, sygn. IBPBII/1/415-360/13/BJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach
1. Czy nierezydent, pełniący funkcję członka zarządu Wnioskodawcy jest objęty obowiązkiem podatkowym w Polsce?2. Czy na spółce Wnioskodawcy z racji wykonywania na jej rzecz pracy przez nierezydenta zatrudnionego przez nierezydenta ciążą jakieś obowiązki?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.).) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 13 marca 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 29 marca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w części dotyczącej ustalenia obowiązków Wnioskodawcy z tytułu wykonywania na jego rzecz pracy przez osobę fizyczną - nierezydenta, za którą wynagrodzenie wypłaca również nierezydent jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 29 marca 2013 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego m.in. w zakresie ustalenia obowiązków Wnioskodawcy z tytułu wykonywania na jego rzecz pracy przez osobę fizyczną - nierezydenta, za którą wynagrodzenie wypłaca również nierezydent.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca jest polskim rezydentem dla celów podatkowych. Rolę członka zarządu wnioskodawcy pełni obywatel niemiecki, nierezydent. Zatrudniony jest przez spółkę niemiecką. Pracodawca oddelegował go do pracy na terytorium Polski w celu pełnienia funkcji członka zarządu Wnioskodawcy. Podstawą pobytu nierezydenta w Polsce jest umowa o pracę zawarta z niemieckim pracodawcą. Nierezydent przebywa w Polsce jedynie czasowo, tylko w celu piastowania funkcji członka zarządu. W czasie pobytu w Polsce pracodawcą pozostaje podmiot zagraniczny, z którym wiąże go umowa o pracę i który co miesiąc wypłaca mu wynagrodzenie. Należności z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu wypłacane są w całości przez spółkę niemiecką. Wszelkie ekonomiczne koszty zatrudnienia nierezydenta ponosi również spółka niemiecka. Po zakończeniu ww. okresu nierezydent będzie kontynuował zatrudnienie na terenie Niemiec.