Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 18.03.2013, sygn. IBPP2/443-1218/12/IK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-1218/12/IK

termin rozliczania faktur korygujących w przypadku korekty zwiększającej i zmniejszającej podstawę opodatkowania i podatek należny

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 29 listopada 2012 r. (data wpływu 4 grudnia 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 4 marca 2013 r. (data wpływu 6 marca 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, jest:

  • prawidłowe w części dotyczącej terminu rozliczania faktur korygujących w przypadku korekty zwiększającej podstawę opodatkowania i podatek należny,
  • nieprawidłowe w części dotyczącej terminu rozliczania faktur korygujących w przypadku korekty zmniejszającej podstawę opodatkowania i podatek należny.

UZASADNIENIE

W dniu 4 grudnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie terminu rozliczania faktur korygujących w przypadku korekty zwiększającej i zmniejszającej podstawę opodatkowania i podatek należny.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 4 marca 2013 r. (data wpływu 6 marca 2013 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 21 lutego 2013 r. znak: IBPP2/443-1218/12/IK.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie dostaw węgla. Umowa z nabywcą obliguje Spółkę do dostawy węgla określonej jakości, w tym wartości kalorycznej. Aby uzyskać pożądaną jakość węgla w Spółce miesza się jego różne gatunki. Pomimo stosowania nowoczesnych technologii mieszania węgla dochodzi czasami do rozbieżności pomiędzy założoną jakością węgla, a rzeczywiście otrzymaną. Z nabywcą węgla została zawarta umowa. Zgodnie ze wspomnianą umową (§ 6 pkt 3) Dostawy węgla fakturowane będą w cenie odpowiadającej klasie zbytu, określonej w załączniku nr 2 do Umowy, a ostateczna cena zostanie ustalona na podstawie miesięcznych rozliczeń wtórnych. Różnice w cenie wynikają z innej niż została przyjęta w pierwotnej fakturze jakości dostarczanego węgla. W związku z tym Spółka musi wystawić fakturę korygującą, a dzieje się to najczęściej pod koniec następnego miesiąca, gdyż obieg dokumentów miedzy Spółką, a jej odbiorcą trwa stosunkowo długo. Spółka nie posiada przed terminem do złożenia deklaracji informacji o ilości i kwocie faktur korygujących, które będzie musiała wystawić. Faktury korygujące zarówno zwiększają jak i zmniejszają obrót w Spółce. Spółka składa miesięczne deklaracje VAT-7.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00