Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 22.02.2013, sygn. IBPBI/2/423-1545/12/BG, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/2/423-1545/12/BG
w zakresie ustalenia, czy płatne przez Spółkę dyskonto, stanowiące wynagrodzenie z tytułu usług związanych z transakcją sekurytyzacyjną na rzecz Kupującego, podlega w Polsce opodatkowaniu podatkiem u źródła
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 29 listopada 2012 r. (data wpływu do tut. BKIP w dniu 05 grudnia 2012 r.), uzupełnionym w dniu 14 lutego 2013 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy płatne przez Spółkę dyskonto, stanowiące wynagrodzenie z tytułu usług związanych z transakcją sekurytyzacyjną na rzecz Kupującego, podlega w Polsce opodatkowaniu podatkiem u źródła - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 05 grudnia 2012 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy płatne przez Spółkę dyskonto, stanowiące wynagrodzenie z tytułu usług związanych z transakcją sekurytyzacyjną na rzecz Kupującego, podlega w Polsce opodatkowaniu podatkiem u źródła.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Spółka jest producentem produktów płaskich ze stali nierdzewnej. Spółka prowadzi sprzedaż szerokiego asortymentu produktów na rzecz polskich i zagranicznych klientów. W chwili obecnej Spółka rozważa przystąpienie do transakcji sekurytyzacyjnej z francuską instytucją kredytową, zarejestrowaną dla celów podatku VAT we Francji (Kupujący). Działalność gospodarcza Kupującego obejmuje głównie sekurytyzację wierzytelności wynikających z transakcji handlowych. Jednym z elementów transakcji sekurytyzacyjnej będzie sprzedaż wierzytelności, dokonana przez Spółkę na rzecz Kupującego. Kupujący nie jest podmiotem powiązanym ze Sprzedającym. W ramach rozważanej transakcji, Spółka będzie dokonywała na rzecz Kupującego sprzedaży, dwa razy w miesiącu, bieżących i przyszłych wierzytelności wynikających z transakcji handlowych zawieranych w ramach jej działalności gospodarczej. Sprzedaż będzie podlegała prawu francuskiemu, zgodnie z którym sprzedaż uważana jest za właściwą sprzedaż wierzytelności i nie będzie dotyczyła wszystkich wierzytelności Spółki, a jedynie tych, które spełniają warunki uzgodnione pomiędzy stronami. Spółka dokona sprzedaży wierzytelności zarówno względem klientów polskich, jak i zagranicznych. W wyniku nabycia wierzytelności Kupujący uzyska pełną i wyłączną kontrolę nad nabytymi wierzytelnościami. Ryzyko braku spłaty wierzytelności przez dłużników zostanie przeniesione na Kupującego, który wykupi ubezpieczenie, obejmujące takie ryzyko. Sprzedający nie będzie ponosił odpowiedzialności solidarnej za spłatę wierzytelności przez dłużników.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right