Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 26.03.2013, sygn. IBPP1/443-1228/12/KJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP1/443-1228/12/KJ

Prawo do odliczenia podatku VAT w związku z nabywaniem towarów i usług na potrzeby usług szkoleniowych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 23 listopada 2012r. (data wpływu 28 listopada 2012r.), uzupełnionym pismem z dnia 7 marca 2013r. (data wpływu 11 marca 2013r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT w związku z nabywaniem towarów i usług na potrzeby usług szkoleniowych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 listopada 2012r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT w związku z nabywaniem towarów i usług na potrzeby usług szkoleniowych.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 7 marca 2013. (data wpływu 11 marca 2013r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 13 lutego 2013r. znak: IBPP1/443-1228/12/KJ.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny/zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem VAT.

Wnioskodawca otrzymał w 2012r. dofinansowanie na realizację projektu szkoleniowego finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Poddziałania 8.1.1 "Wspieranie rozwoju kwalifikacji zawodowych i doradztwo dla przedsiębiorstw", Działania 8.1 "Rozwój pracowników i przedsiębiorstw w regionie", Priorytetu VIII "Regionalne kadry gospodarki", Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (zwane dalej: Poddziałanie 8.1.1 POKL). Projekt ma na celu, poprzez szkolenia, podniesienie kwalifikacji i dostosowanie umiejętności do potrzeb regionalnego rynku pracy pracowników zatrudnionych w mikro i małych firmach.

będą nabywane z naliczonym podatkiem VAT na podstawie ww. Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011r., a Wnioskodawcy będzie przysługiwać prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z nabywaniem wszystkich ww. towarów i usług gdyż będą to czynności związane ze sprzedażą opodatkowaną, tj. naliczaniem VAT w związku z wnoszeniem wkładu własnego przez niektórych uczestników szkoleń.Stanowisko Wnioskodawcy opiera się o pismo Ministra Finansów z dnia 15 czerwca 2012r. nr PT4/033/2-3/EFU/2012/PT-298, które mówi, że jeśli podatnik uzyska dofinansowanie ze środków publicznych, którego nie będzie mógł powiązać (...) z konkretną usługą szkoleniową (gdyż nie będzie ona stanowić dopłaty wpływającej bezpośrednio na jej cenę), a oprócz tego z tytułu świadczenia tej usługi otrzyma wynagrodzenie od usługobiorcy (np. kwoty wkładu własnego od przedsiębiorców kierujących swoich pracowników na szkolenie), usługa ta nie będzie korzystać ze zwolnienia. Realizowany bowiem w takim przypadku przez świadczącego usługę obrót w całości pochodzić będzie ze środków przekazywanych przez przedsiębiorców, co oznacza, że nie będzie spełniona przesłanka dotycząca finansowania ww. usług w co najmniej 70% ze środków publicznych, warunkująca zastosowanie zwolnienia od podatku.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00