Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 06.11.2013, sygn. IPTPP4/443-596/13-4/ALN, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP4/443-596/13-4/ALN

prawo do odliczenia z faktury z tytułu bezumownego korzystania z działek

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 23 maja 2013 r. (data wpływu 16 sierpnia 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 28 października 2013 r. (data wpływu 30 października 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej wynagrodzenie z tytułu bezumownego korzystania z działek jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 sierpnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej wynagrodzenie z tytułu bezumownego korzystania z działek.

Wniosek uzupełniono pismem z dnia 28 października 2013 r. (data wpływu 30 października 2013 r.) w zakresie doprecyzowania stanu faktycznego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca (X Sp. z o.o.) od grudnia 2006 r. jest użytkownikiem wieczystym nieruchomości gruntowej położonej we W. W celu dojazdu do zabudowań znajdujących się na własnej nieruchomości Wnioskodawca przejeżdżał przez grunt należący od listopada 2008 r. do spółki z siedzibą we W.

Korzystanie z tego gruntu przez Wnioskodawcę odbywało się w sposób bezumowny. W lutym 2012 r. Sp. z o.o. dokonała geodezyjnego podziału swojego gruntu, przenosząc prawo użytkowania wieczystego jego części na rzecz spółki X Sp. z o.o. z siedzibą we W. Wnioskodawca korzysta w celu dojazdu do swojej nieruchomości również z części gruntu, która stanowiła przedmiot powyższej umowy. Od kwietnia 2012 r. przed Sądem Rejonowym dla X we X toczy się z udziałem trzech wyżej wymienionych spółek wszczęte na wniosek Sp. z o.o. postępowanie o ustanowienie służebności drogi koniecznej. W związku z bezumownym korzystaniem przez sp. z o.o. z siedzibą z gruntu X Sp. z o.o. strony podejmowały negocjacje w celu zawarcia umowy ustanowienia odpowiedniej służebności gruntowej. Sp. z o.o. wzywała także spółkę Sp. z o.o. do zapłaty kwot z tytułu bezumownego korzystania z tych gruntów. Do lutego 2013 r. nie doszło do zawarcia jakiejkolwiek umowy między tymi spółkami w przedmiocie korzystania przez Sp. z o.o. z działek będących w użytkowaniu wieczystym X Sp. z o.o. Ostatecznie w dniu 12 lutego 2013 r. Sp. z o.o. oraz Sp. z o.o. zawarły dwa porozumienia, w ramach których:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00