Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 05.11.2013, sygn. IPTPP4/443-588/13-5/ALN, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP4/443-588/13-5/ALN

dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT dokonanych transakcji oraz prawa do odliczenia i zwrotu podatku naliczonego z faktur wystawionych przez Koncern

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 6 sierpnia 2013 r. (data wpływu 12 sierpnia 2013 r.) uzupełnionym z dnia 25 października 2013 r. (data wpływu 28 października 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT dokonanych transakcji oraz prawa do odliczenia i zwrotu podatku naliczonego z faktur wystawionych przez Koncern jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 sierpnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT dokonanych transakcji oraz prawa do odliczenia i zwrotu podatku naliczonego z faktur wystawionych przez Koncern.

Wniosek uzupełniono pismem z dnia 25 października 2013 r. (data wpływu 28 października 2013 r.) o należną opłatę oraz kserokopię potwierdzenia jej uiszczenia.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą polegającą na oddawaniu w odpłatne używanie na podstawie umów leasingu środków transportu swoim kontrahentom. Ponadto, Spółka zawarła z Koncernem umowę o wydanie kart flotowych zwaną dalej Umową. Przedmiotem Umowy jest określenie zasad i trybu współpracy pomiędzy stronami w zakresie dokonywania przez Wnioskodawcę transakcji bezgotówkowych przy użyciu kart flotowych oraz określenie zasad wydawania i używania przez Wnioskodawcę tych kart, a także zasad rozliczeń za transakcje bezgotówkowe dokonywane przez Wnioskodawcę przy użyciu kart w sieci stacji paliw należących do Koncernu lub z nim współpracujących. Umowa zawarta z Koncernem reguluje sposób ustalania ceny, terminy, płatności itd. Na podstawie umowy Wnioskodawca zobowiązał się, iż w każdym okresie rozliczeniowym dokona zakupu paliw w określonej wysokości poprzez złożenie stosownej Deklaracji Zakupu Paliwa wymaganej przez Koncern. Spółka udostępnia korzystającym, z którymi zawarła umowę leasingu karty paliwowe, o których mowa powyżej umożliwiające bezgotówkowe rozliczenia w związku z pobieraniem na stacjach paliw takich produktów jak paliwa silnikowe (benzyna, olej napędowy, LPG itp.), na podstawie zawartych umów. Umowy te określają szczegółowy asortyment produktów i usług, które będzie można nabyć przy użyciu kart, określają także warunki finansowe transakcji oraz zawierają także inne istotne postanowienia, takie jak terminy płatności, skutki niewykonania umowy, zasady odpowiedzialności Wnioskodawcy za nieterminowe uiszczenie zobowiązań. Za pomocą kart paliwowych korzystający mogą regulować należność tylko za produkty wskazane w umowie o udostępnieniu kart paliwowych, zawartej pomiędzy Spółką a danym Korzystającym i tylko na stacjach paliw prowadzonych przez koncerny paliwowe określone w Umowie. Karty mają określony termin ważności, nabywane za ich pomocą produkty i usługi (w tym paliwo) będą mogły być wykorzystywane do pojazdów wskazanych we wniosku o kartę paliwową (jedynie tych które zostały oddane przez Spółkę Wnioskodawcę korzystającym w leasing), każda z kart jest przypisana do konkretnego - oddanego w leasing - pojazdu poprzez wytłoczony na niej numer rejestracyjny. Nabywanie przez korzystających z produktów przy użyciu kart paliwowych następuje w formie bezgotówkowej. Transakcje dokonywane przy użyciu kart flotowych są fakturowane przez Koncern na Wnioskodawcę. Następnie kontrahent Wnioskodawcy, tj. korzystający jest przez Wnioskodawcę obciążany kwotami wynikającymi z faktur otrzymanych od Koncernu za zakupione przez korzystającego produkty i usługi. Na obrót paliwami ciekłymi Wnioskodawca posiada stosowną koncesję. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT, podobnie jak Koncern oraz kontrahenci Wnioskodawcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00