Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 21.10.2013, sygn. IPTPP2/443-565/13-4/JN, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP2/443-565/13-4/JN

Opodatkowanie transakcji zakupu wierzytelności na podstawie umowy cesji oraz opodatkowanie zwindykowanych należności z przejętej wierzytelności, powstanie obowiązku podatkowego z tytułu ww. czynności.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 8 lipca 2013 r. (data wpływu 10 lipca 2013 r.) uzupełnionym pismem z dnia 6 października 2013 r. (data wpływu 9 października 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji zakupu wierzytelności na podstawie umowy cesji oraz zwindykowanych należności z przejętej wierzytelności, powstania obowiązku podatkowego z tytułu ww. czynności jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 lipca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji zakupu wierzytelności na podstawie umowy cesji oraz zwindykowanych należności z przejętej wierzytelności, powstania obowiązku podatkowego z tytułu ww. czynności, a także w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 6 października 2013 r. poprzez doprecyzowanie zdarzenia przyszłego oraz brakującą opłatę.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą - Kancelarię, w której dominującym PKD jest działalność prawnicza (nr PKD: 69.10.Z) zamierza zakupywać wierzytelności odszkodowawcze od osób fizycznych niebędących przedsiębiorcami. Zakup wierzytelności (cesja) nastąpić ma na podstawie umowy przeniesienia wierzytelności za ustaloną między stronami umowy ceną. Umowa jest cywilnoprawną umową nienazwaną. Podstawę prawną zakupu wierzytelności stanowią art. 509-518 Kodeksu cywilnego. Zakupione wierzytelności nie są przeznaczone do dalszej sprzedaży, a wyłącznie do dochodzenia ich we własnym zakresie i na własne ryzyko od dłużnika. Z racji skupienia się na wierzytelnościach odszkodowawczych z niedopłat za szkody na pojazdach, dłużnikiem, od którego Przedsiębiorca dochodzić będzie na drodze sądowej będzie każdorazowo zakład ubezpieczeń. Przedsiębiorca jest aktywnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00