Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 28.06.2013, sygn. IPTPB2/436-40/13-2/KK, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPB2/436-40/13-2/KK

Czy umowa pożyczki podlegająca VAT podlega wyłączeniu na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko spółki z ograniczoną odpowiedzialnością Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 2 kwietnia 2013 r. (data wpływu 5 kwietnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy pożyczki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 kwietnia 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych oraz podatku od towarów i usług.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (zwana dalej Wnioskodawcą) prowadzi działalność gospodarczą w m.in. zakresie produkcji szeroko rozumianych wyrobów chemii budowlanej i pozostaje w powiązaniach kapitałowych z licznymi spółkami kapitałowymi, które to powiązania polegają na tym, że Wnioskodawca posiada udziały lub akcje w takich podmiotach (zwanych dalej Spółkami Powiązanymi lub Pożyczkodawcą), jednakże żadna ze Spółek Powiązanych nie jest udziałowcem Wnioskodawcy.

Wnioskodawca, w celu dokapitalizowania, rozważa możliwość zawierania w przyszłości umów pożyczek ze Spółkami Powiązanymi, na mocy których uzyska On, za stosowną odpłatnością, brakujące środki finansowe. W takim przypadku kwota pożyczki przekazana będzie przelewem z rachunku bankowego wykorzystywanego przez Pożyczkodawcę do prowadzenia działalności gospodarczej. Jednocześnie Pożyczkodawca jako osoba prawna, nie prowadzi i nie będzie prowadzić innej działalności niż gospodarcza. Ww. umowa pożyczki zostanie zawarta w formie pisemnej, a z jej treści wynikać będzie, że Pożyczkodawca udzielił Wnioskodawcy pożyczki w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Zarówno Wnioskodawca, jak i Pożyczkodawca są czynnymi podatnikami VAT, z siedzibą w Rzeczypospolitej Polskiej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00