Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 14.05.2013, sygn. IPTPP4/443-78/13-4/UNR, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP4/443-78/13-4/UNR
Czy Wnioskodawca ma prawo wskazania stawki VAT 0% (tzw. zero techniczne) na paragonach fiskalnych sprzedaży?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 6 lutego 2013 r. (data wpływu 8 lutego 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 6 maja 2013 r. (data wpływu 8 maja 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do wykazania stawki VAT 0% (tzw. zero techniczne) na paragonach fiskalnych jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 8 lutego 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do wykazania stawki VAT 0% (tzw. zero techniczne) na paragonach fiskalnych i prawidłowości ustalania kwoty nabycia oraz w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.
Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 6 maja 2013 r. w zakresie doprecyzowania opisu stanu faktycznego, przeformułowania pytania, doprecyzowania stanowiska oraz opłatę.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.(ostatecznie sformułowany w uzupełnieniu wniosku)
Wnioskodawca działalność rozpoczął 01.10.2010 r., od początku jest podatnikiem podatku od towarów i usług, posiada NIP UE. Sprzedaż Zainteresowany ewidencjonuje na kasie fiskalnej, Wnioskodawca rozlicza się w podatku dochodowym na zasadach ogólnych. Obecnie Zainteresowany prowadzi działalność w zakresie handlu samochodami osobowymi używanymi. Samochody Wnioskodawca nabywa najczęściej od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, na podstawie umów kupna sprzedaży, z terenu UE jak również Polski. Samochodów Zainteresowany nie rejestruje. W związku z zakupem tych samochodów Wnioskodawca ponosi często nakłady na zakup części zamiennych lub ulepszenie (np. alufelgi, radio cd, dywaniki filtry), księgowane w PKPiR kol. 10, akcyza, koszty paliwa wykorzystywanego na przejazd zakupionym autem do Polski lub lawety księgowane są w kol. 13. Paliwo na dojazd do mechanika tym zakupionym w celu odsprzedaży samochodem Zainteresowany odlicza w ewidencji przebiegu pojazdu. Przeliczenia na złotówki Wnioskodawca dokonuje wg średniego kursu NBP z dnia poprzedzającego podpisanie umowy kupna. Spis z natury Zainteresowany dokonuje po zgłoszeniu do U. S. na koniec każdego okresu obrachunkowego (tj. co miesiąc), w sposób następujący: do ceny nabycia, która wynika z umowy Wnioskodawca dolicza wydatki poniesione na części zamienne, ulepszające ten samochód i wartość netto sumy tych wydatków wpisuje jako wartość samochodu, urządzenia do samochodów, które jeszcze nie zostały zamontowane umieszcza osobno w spisie. Sprzedaż tych samochodów Wnioskodawca nabija na kasie w następujący sposób: