Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 01.03.2013, sygn. IPTPP2/443-1016/12-2/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP2/443-1016/12-2/AW

Wnioskodawca, który zostanie zaspokojony poprzez otrzymanie części należności z masy upadłościowej dłużnika, a wierzytelność ta uprzednio została objęta korektą podatku należnego (jako wierzytelność, której nieściągalność została uprawdopodobniona), będzie miał obowiązek zwiększenia podatku należnego, w myśl art. 89a ust. 4 ustawy, w odpowiedniej części

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 3 grudnia 2012 r. (data wpływu 7 grudnia 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku korygowania podatku należnego w trybie art. 89a ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 grudnia 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku korygowania podatku należnego w trybie art. 89a ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Przedsiębiorstwo zrealizowało na podstawie umowy zawartej ze Sp. z o.o. roboty budowlane. Roboty zostały wykonane i udokumentowane czterema fakturami VAT. Dłużnik nie uregulował należności za wykonane roboty. Wnioskodawca skorzystał z tzw. ulgi na złe długi zgodnie z art. 89a ustawy o VAT i w miesiącu październiku 2010 roku dokonał korekty podatku VAT należnego. W dniu 02.03.2011 roku Sąd Rejonowy upadłość dłużnika. Podatnik zgłosił w postępowaniu upadłościowym swoją wierzytelność w wysokości brutto wynikającą z wystawionych faktur VAT oraz zgodną z prawomocnym wyrokiem Sądu Okręgowego w sprawie. Na listę wierzytelności została przyjęta jednak przez Syndyka wierzytelność w kwocie netto, albowiem dłużnik przed ogłoszeniem upadłości dokonał korekty podatku VAT naliczonego zgodnie z art. 89b ust. 1 ustawy o VAT. Z tym stanowiskiem nie zgodził się wierzyciel i zgłosił sprzeciw do listy wierzytelności argumentując, iż wierzytelność jego obejmuje również należny podatek VAT. Po rozpoznaniu sprawy Sędzia - komisarz nie podzielił stanowiska Wnioskodawcy i na listę wierzytelności wciągnięta została kwota netto. Stanowisko Sędziego - komisarza i wywody merytoryczne w tym zakresie zawarte zostały w uzasadnieniu do postanowienia. Sędzia - komisarz wskazuje w nim, że w sytuacji rozliczenia podatku VAT przez upadłego - dłużnika w sposób przewidziany art. 89b ust. 1, tj. przez pomniejszenie podatku naliczonego, w wyniku którego została pomniejszona nadwyżka podatku naliczonego nad należnym, zobowiązanie podatkowe udokumentowane fakturami Wnioskodawcy wygasło.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00