Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 30.01.2013, sygn. IPTPP1/443-919/12-4/MG, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP1/443-919/12-4/MG

Wnioskodawca nie może dokonać korekty podatku należnego z tytułu zastosowania tzw. ulgi za złe długi od należności nieściągalnej poprzez złożenie korekty deklaracji dla podatku od towarów i usług VAT-7 za miesiąc luty 2011 r., ponieważ od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność upłynęły 2 lata, licząc od końca roku, w którym została wystawiona.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 26 listopada 2012 r. (data wpływu 28 listopada 2012 r.) uzupełnionym pismem z dnia 28 grudnia 2012 r. (data wpływu 31 grudnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku należnego przez wierzyciela jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 listopada 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku należnego przez wierzyciela.

Pismem z dnia 28 grudnia 2012 r. (data wpływu 31 grudnia 2012 r.) uzupełniono wniosek w zakresie doprecyzowania opisu stanu faktycznego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą i jest czynnym podatnikiem VAT. W miesiącu maju i lipcu 2009 r. Wnioskodawca wykonywał usługi transportowe na rzecz Firmy Handlowo Usługowej, również podatnika VAT czynnego i Zainteresowany wystawił faktury, które zgodnie z obowiązkiem podatkowym zostały wykazane odpowiednio w rejestrach sprzedaży w miesiącu czerwcu i sierpniu 2009 r. i uwzględnione w deklaracji VAT-7. Dłużnik, mimo wielokrotnych wezwań oraz posiadania prawomocnego wyroku Sądu Rejonowego oraz skierowania do postępowania egzekucyjnego nie uregulował w terminie 180 dni od upływu terminu płatności należności, a egzekucja komornicza jest każdorazowo umarzana. W dniu 20 stycznia 2011 r. Wnioskodawca wysłał listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru do dłużnika zawiadomienie o zamiarze dokonania korekty podatku należnego od niezapłaconych należności. Mimo trzykrotnego awizowania w dniu 24 stycznia 2011 r., w dniu 31 stycznia 2011 r. i w dniu 8 lutego 2011 r., dłużnik przesyłki nie odebrał i list wrócił na adres Zainteresowanego. W zaistniałej sytuacji Wnioskodawca nie dokonał korekty podatku należnego sądząc, że nie nastąpiło skuteczne zawiadomienie dłużnika, gdyż tak jak mówi wprost art. 89a ust. 3 korektę podatku należnego można dokonać w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym upłynął termin płatności określony w art. 2 pkt 6, nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym wierzyciel uzyskał potwierdzenie odbioru przez dłużnika zawiadomienia (). Warunkiem dokonania korekty jest uzyskanie przez wierzyciela potwierdzenie odbioru przez dłużnika zawiadomienia, o którym mowa w ust. 2 pkt 6. Takiego potwierdzenia Wnioskodawca nie posiada. Biorąc po uwagę zapis art. 89b ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług oraz zapis art. 150 Ordynacji podatkowej o doręczeniach, Wnioskodawca może uważać, że nieodebranie przez dłużnika poprawnie wysłanej przesyłki i wielokrotnie awizowanej jest jednak dokonaniem doręczenia, a jako podatnik, na podstawie art. 81 Ordynacji podatkowej Wnioskodawca może skorygować uprzednio złożoną deklarację. Dłużnik nadal zarejestrowany jest jako czynny podatnik VAT, gdyż nie wywiązał się z obowiązku aktualizacji danych identyfikacyjnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00