Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 24.10.2013, sygn. ILPP1/443-670/13-4/AWa, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-670/13-4/AWa

Czy wyżej opisana realizacja montażu mebli kuchennych, wykonana w obiektach budowlanych zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, stanowi modernizację tych obiektów zgodnie z art. 41 ust. 12 ustawy o VAT i może być objęta 8% stawką podatku VAT?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 23 lipca 2013 r. (data wpływu 26 lipca 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 21 października 2013 r. (data wpływu 23 października 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT na montaż mebli kuchennych w obiektach budownictwa mieszkaniowego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 lipca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT na montaż mebli kuchennych w obiektach budownictwa mieszkaniowego. Wniosek uzupełniono w dniu 23 października 2013 r. o doprecyzowanie opisu sprawy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą na wykonywaniu mebli kuchennych na wymiar. Pierwszym etapem realizacji zamówienia jest pomiar pomieszczenia kuchennego u klienta, następnie powstaje indywidualny projekt, w oparciu o który fabryki meblowe, z którymi Zainteresowany współpracuje, uruchamiają indywidualny cykl produkcyjny dla każdego klienta. Zamawiający otrzymuje szafki kuchenne pasujące wymiarami tylko do jego kuchni czasami trzeba wykonać szafki o nietypowych rozmiarach np. wkomponowujące grzejnik do wnętrza szafki lub spłycone ze względu na uskok ściany. Poszczególne szafki są ze sobą skręcone wkrętami w całość zabudowy, tak więc po ich rozkręceniu i wyjęciu z ciągu mebli byłyby podziurawione przez ślady po wyjętych wkrętach. Szafki są też ukierunkowane na określoną stronę otwierania, a jej zmiana w niektórych przypadkach jest niemożliwa ze względu na konstrukcję mebli, zaś w niektórych wiązałaby się z potrzebą kupna nowego frontu i pozostawienie nieestetycznych otworów po wkrętach. Szafki dolne pokrywane są blatami, które są dopasowane zawsze do wymiarów ścian w konkretnym pomieszczeniu kuchennym. Są one docinane do skosów ścian i nierównych kątów. W związku z tym, że nie ma dwóch identycznych pomieszczeń, nie da się tych samych blatów zastosować w dwóch różnych kuchniach. Ponowne zastosowanie blatów jest też niemożliwe ze względu na sposób ich połączenia: w narożu sklejane są klejem wodoodpornym, aby uniknąć możliwości dostania się wody w miejscach styku blatów. Uzyskuje się w ten sposób estetyczny efekt końcowy styku blatów. Nie da się rozłączyć tych blatów bez zniszczenia, tj. rozerwania laminatu, dlatego nie można ich zastosować ponownie, w innym pomieszczeniu kuchennym. Wnioskodawca sprzedaje swoim klientom meble posiadające fronty z materiału drewnianego, w którym widoczne jest kontynuowanie usłojenia drewna na grupie szafek. Ich rozgrupowanie i montaż w innej konfiguracji jest niemożliwy ze względów estetycznych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00