Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 30.09.2013, sygn. ILPP1/443-578/13-2/AI, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-578/13-2/AI

1. W jaki sposób powinno się określać nazwę wnioskodawcy na otrzymanych i wystawionych przez niego fakturach VAT?
2. Czy na podstawie Statutu Miasta - Miasto, czy na podstawie zgłoszenia rejestracyjnego - Gmina?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Miasta, przedstawione we wniosku z dnia 26 czerwca 2013 r. (data wpływu 1 lipca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia nazwy podatnika VAT na fakturze jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 lipca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia nazwy podatnika VAT na fakturze.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Miasto (dalej: Miasto, podatnik) jest gminą (osobą prawną prawa publicznego), której jednocześnie przysługują prawa powiatu (miasto na prawach powiatu). Zgodnie z postanowieniami uchwały Rady Miejskiej z dnia 17 lutego 2003 r. w sprawie Statutu Miasta, Miasto jest jednostką samorządu terytorialnego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2013 r., poz. 594 ze zm.) dalej: u.s.g. oraz ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (t.j. Dz.U. z 2013 r., poz. 595 ze zm.) dalej: u.s.p posiadającą osobowość prawną. Celem samorządu Miasta jest zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty lokalnej, tworzenie warunków dla racjonalnego i harmonijnego jej rozwoju oraz dążenie do pełnego uczestnictwa mieszkańców Miasta w życiu wspólnoty. Miasto jest podmiotem zarejestrowanym jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. Składa do urzędu skarbowego comiesięczne deklaracje VAT-7. W zgłoszeniu rejestracyjnym (wówczas na druku VAT-2) podało nazwę pełną Gmina, nie podając nazwy skróconej. Na potwierdzeniu rejestracji wskazano, że podatnik został zarejestrowany pod nazwą Gmina. Z zaświadczenia z dnia 20 kwietnia 2004 r. wydanego przez Naczelnika Urzędu Skarbowego wynika, że podatnikiem tegoż urzędu jest Gmina. Miasto i Gmina to ta sama jednostka samorządu terytorialnego (gmina), która posiada osobowość prawną i jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00