Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 13.11.2013, sygn. ILPP3/443-59/13-2/TK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu
Podatek akcyzowy w zakresie organizacji obrotu wyrobami akcyzowymi.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 7 sierpnia 2013 r. (data wpływu 16 sierpnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie organizacji obrotu wyrobami akcyzowymi jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 16 sierpnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie organizacji obrotu wyrobami akcyzowymi.
W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące zdarzenia przyszłe.
Wnioskodawca od 1991 r. prowadzi jako firma jednoosobowa w ramach posiadanych koncesji, działalność w zakresie wytwarzania alkoholu etylowego, oczyszczania, odwadniania oraz skażania tego alkoholu oraz rozlewu, a także handlu detalicznego (sklep monopolowy) i hurtowego (kilka hurtowni na teranie RP) tymi artykułami. Zainteresowany jest zarejestrowanym podatnikiem podatku akcyzowego i posiada kilka zezwoleń na prowadzenie składów podatkowych. W ramach działalności Wnioskodawca posiada zgodę na złożenie zabezpieczenia generalnego i ryczałtowego dla zabezpieczenia wykonania zobowiązań podatkowych z tytułu przemieszczania alkoholu etylowego z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy na terytorium kraju. Łączne zabezpieczenie akcyzowe generalne wynosi 63.210.000 zł. Ustalone ono zostało w oparciu o § 3 ust. 1 pkt 2 lit. b i ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 30 sierpnia 2010 r. w sprawie zabezpieczeń akcyzowych. Zgodnie z postanowieniami § 2 pkt 1a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 sierpnia 2010 r. w sprawie określenia przypadków, w których stosuje się niższy poziom zabezpieczenia akcyzowego, przypadków i warunków, w których obciążenie zabezpieczenia generalnego lub zwolnienie go z tego obciążenia odnotowuje podmiot obowiązany do jego złożenia oraz przypadków, w których nie odnotowuje się obciążenia zabezpieczenia generalnego ustalono wysokość zabezpieczenia ryczałtowego na kwotę 1.153.000,00 zł. Zainteresowany działalność prowadzi w nieruchomościach własnych i jednej nieruchomości dzierżawionej. Obecnie, korzystając z uprawnień zawartych w art. 551 § 5 ksh Wnioskodawca chciałby przekształcić swoją firma w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Z chwilą przekształcenia spółka uzyska nowy NIP. Przed przekształceniem w Spółkę z o.o., Zainteresowany zamierza wnieść posiadane nieruchomości do spółki osobowej, której wspólnikami oprócz niego będą także jego synowie. Z chwilą wniesienia nieruchomości do spółki osobowej, zawarta zostanie pomiędzy tą spółką osobową a Wnioskodawcą (Przedsiębiorca) umowa dzierżawy nieruchomości (obiektów) na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Z momentem przekształcenia Spółka przekształcona stanie się podmiotem ww. umowy dzierżawy.