Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 16.05.2013, sygn. ILPP2/443-122/13-4/AKr, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-122/13-4/AKr

Czy Wnioskodawca jest uprawniony do odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu zaliczek, do których prawo zostało przez Wnioskodawcę przejęte w związku z zawartą Umową cesji?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 11 lutego 2013 r. (data wpływu 14 lutego 2013 r.) uzupełnionym pismem z dnia 2 maja 2013 r. (data wpływu 6 maja 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu zaliczek do których prawo zostało przez Wnioskodawcę przejęte w związku z zawartą umową cesji jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 lutego 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu zaliczek do których prawo zostało przez Wnioskodawcę przejęte w związku z zawartą umową cesji. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony w dniu 6 maja 2013 r. o wskazanie osoby podpisanej na załączonym do wniosku pełnomocnictwie (wraz z dołączeniem odpisu aktualnego z KRS) oraz o doprecyzowanie przedstawionego stanu faktycznego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 25 marca 2010 roku Sp. z o.o. (dalej: Cedent) zawarła z osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą (dalej: Sprzedający) warunkową umowę sprzedaży prawa użytkowania wieczystego nieruchomości (dalej: Umowa Przedwstępna). W Umowie Przedwstępnej Sprzedający złożył oświadczenie, że zamierza dokonać na rzecz Cedenta odpłatnego przeniesienia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości pod warunkiem, że Burmistrz Miasta Gminy nie wykona ustawowego prawa pierwokupu. Na podstawie Umowy Przedwstępnej Cedent w dniu 2 kwietnia 2010 roku wpłacił Sprzedającemu zadatek (dalej: zaliczka), która została zarachowana na poczet ceny sprzedaży. Udzielona zaliczka zastała udokumentowana fakturą obejmującą kwotę netto zaliczki oraz kwotę należnego podatku VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00