Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 14.03.2013, sygn. ILPP1/443-1162/12-4/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-1162/12-4/AW

Czy Spółka, otrzymując faktury VAT wystawiane przez producentów w celu zwrotu kosztów ponoszonych na opłaty weterynaryjne, ma prawo do odliczenia zawartego w nich podatku VAT?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 12 grudnia 2012 r. (data wpływu 14 grudnia 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 23 lutego 2013 r. (data wpływu 26 lutego 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących opłaty weterynaryjne jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 grudnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących opłaty weterynaryjne. Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 23 lutego 2013 r. o doprecyzowanie opisu stanu faktycznego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka z o.o., zwana dalej Spółką, prowadzi działalność w zakresie produkcji (chowu) trzody chlewnej.

Produkcja odbywa się w części na fermach posiadanych przez Spółkę, ale w znacznej części oparta jest o kontraktację i prowadzona jest przez podmioty obce (producentów) w obiektach producentów. Producenci kupują zwierzęta od Spółki na określonym etapie hodowli, po czym, po odchowie, odsprzedają świnie Spółce.

Zawierane z producentami umowy wskazują sposób kalkulacji ceny odkupu zwierząt. Informują, że na cenę składa się m. in. koszt wydania świadectw weterynaryjnych. Świadectwa wydawane są po badaniach zwierząt, których przeprowadzenie jest obowiązkiem w momencie przetransportowywania trzody. Badań dokonuje lekarz wskazany przez Powiatowy Inspektorat Weterynarii. Po przeprowadzonych badaniach producenci otrzymują różnego rodzaju potwierdzenia dokonanej opłaty: czasem jest to rachunek, czasem decyzja, a czasem pokwitowanie. Opłata, zgodnie z zawartą umową, powinna zostać zawarta w cenie odkupu zwierząt przez Spółkę. W praktyce traktowanie tej opłaty jako elementu kalkulacyjnego ustalanej ceny jest jednak niemożliwe z uwagi na opóźnienia dostarczania dokumentacji przez inspektoraty weterynarii. Wpływają one już po dokonaniu odkupu trzody chlewnej, po dokonaniu ostatecznej kalkulacji wynagrodzenia producenta i po wystawieniu faktury za ten odkup.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00