Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 28.01.2013, sygn. ILPP4/443-490/12-2/BA, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP4/443-490/12-2/BA

Czy nieodpłatne wydawanie przez Spółkę opisanych ilości towaru można uznać za próbki w rozumieniu art. 7 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 30 października 2012 r. (data wpływu 2 listopada 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego przekazania próbek jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 listopada 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego przekazania próbek.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca (dalej: Spółka) jest czynnym podatnikiem VAT. Spółka nabywa, w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, od spółki Y z siedzibą w Niemczech, takie towary jak: farby, lakiery, szpachle oraz inne produkty do uszlachetniania powierzchni drewna lub materiałów drewnopochodnych. Generalnie nabywa ona towary będące produktami do kompleksowego zabezpieczenia drewna. Obie spółki należą do międzynarodowej grupy X. Spółka Y jest producentem powyższych towarów nabywanych przez Spółkę. W związku z tym nabyciem ma ona prawo do odliczenia VAT od wartości nabytych w konkretnym miesiącu towarów. Spółka oblicza 23% podatek VAT, który stanowi VAT należny i jednocześnie VAT naliczony. Spółka otrzymuje zakupione materiały w 5kg, 10kg, 25kg oraz 30kg pojemnikach (puszkach). 5kg oraz 10kg pojemniki (puszki) zakupionych materiałów Spółka zalicza do małych. Natomiast 25kg oraz 30kg pojemniki zakupionych materiałów Spółka zalicza do dużych pojemników. Duże pojemniki (puszki) Spółka otrzymuje, jeżeli spółka Y aktualnie nie dysponuje wyrobami w mniejszych ilościach (5kg oraz 10kg) lub zachodzi potrzeba wykorzystania dużych pojemników (puszek). Spółka wydawała i wydaje swoim stałym klientom oraz potencjalnym kontrahentom próbki zakupionych od Y farb, lakierów, bejc, szpachli oraz innych produktów do uszlachetniania powierzchni drewna lub materiałów drewnopochodnych na tak zwaną próbę technologiczną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00