Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 12.02.2013, sygn. ILPP1/443-1040/12-2/KG, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-1040/12-2/KG

Zwolnienie od podatku usług zarządzania wierzytelnościami

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 7 listopada 2012 r. (data wpływu 12 listopada 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług związanych z obsługą aktywów Funduszu - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 listopada 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku usług związanych z obsługą aktywów Funduszu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca świadczy m. in. usługi na rzecz funduszy inwestycyjnych polegające na zarządzaniu aktywami tych funduszy. Jednym z usługobiorców Spółki jest fundusz sekurytyzacyjny (dalej: Fundusz).

Działalność Funduszu sprowadza się do wykorzystywania posiadanych aktywów, którymi są w głównej mierze wierzytelności, w celu osiągnięcia zysku. Z charakteru działalności Funduszu wynika, że nabywane przez niego wierzytelności mogą być wierzytelnościami wysokiego ryzyka, w tym także wierzytelnościami przedawnionymi, niezabezpieczonymi lub zajętymi.

W związku z tym, że wierzytelności stanowią szczególny rodzaj aktywów, zarządzanie nimi nie ogranicza się jedynie do obrotu, tj. zakupu i sprzedaży tych wierzytelności. Zarządzanie tego typu aktywami polega bowiem na ich efektywnym wykorzystaniu w celu osiągnięcia zysku, co w praktyce wymaga podjęcia działań wymagających posiadania odpowiedniego zaplecza personalnego, technicznego i organizacyjnego, jak również odpowiedniej wiedzy i doświadczenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00