Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 10.01.2013, sygn. ILPP2/443-1195/12-2/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-1195/12-2/MR

Czy w wyżej wymienionej sytuacji podatek VAT jest wykazany prawidłowo w kwocie 1,15 PLN?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 4 października 2012 r. (data wpływu 15 października 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowego wykazania podatku VAT na fakturze jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 października 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowego wykazania podatku VAT na fakturze.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca (dalej Spółka) wystawiła fakturę polskiemu kontrahentowi, w której wszystkie pozycje poszczególne i wszelkie podsumowania liczbowe są wyrażone w PLN. Podsumowanie netto i podsumowanie VAT i podsumowanie brutto również wystawione jest w PLN. Kwota do zapłaty jest wpisana liczbowo i słownie w PLN. Jednocześnie, aby odbiorca miał wybór co do waluty w jakiej chce zapłacić Spółce pod liczbami do zapłaty wyrażonymi w PLN jest również kwota brutto do zapłaty wyrażona w EURO, przy czym kurs przeliczenia EURO na złotówki nie jest kursem średnim NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury a kursem wynikającym z umowy między stronami. Dla zobrazowania sytuacji przyjmijmy, że kurs EURO z ostatniego dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury to 4,00 PLN. Strony w negocjacjach posługiwały się kursem 5,00 PLN. Na fakturze jest jeden towar handlowy kosztujący 5,00 PLN netto i tak jest wykazany w pozycji faktury i w podsumowaniu. VAT wynosi 1,15 PLN i tak jest wykazany w pozycji i w podsumowaniu. Brutto równa się 6,15 PLN i tak jest wykazane w pozycji i podsumowaniu. Do zapłaty wykazana jest kwota 6,15 PLN, a pod spodem jest wykazana alternatywna kwota do zapłaty 1,00 EURO. Przeliczając od końca czyli od kwoty do zapłaty wyrażonej w EURO po kursie średnim NBP z ostatniego dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury czyli 4,00 PLN Spółka nie otrzymuje kwoty 5,00 PLN netto wykazanej na fakturze i nie otrzymuje kwoty VAT wykazanej na fakturze.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00