Interpretacja indywidualna z dnia 04.12.2013, sygn. ITPP1/443-895/13/DM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-895/13/DM
1. Czy wpłaty mieszkańców partycypujących w kosztach realizacji inwestycji, po podpisaniu umowy na dofinansowanie zadania środkami z UE między Gminą a Instytucją Zarządzającą RPOWP, podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jeśli tak to jaką stawką podatku VAT?
2. Czy w przypadku, gdy po upływie 5 lat mieszkaniec zobowiązany będzie (wcześniej zawartą umową z Gminą) do zakupu zestawu kolektora słonecznego za kwotę 10,00 zł brutto (słownie: dziesięć złotych brutto), całość zestawu kolektora słonecznego przejdzie na własność mieszkańca, potwierdzenie przeniesienia własności nastąpi na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego może być uznane za dostawę towarów w rozumieniu ustawy o podatku VAT i jeśli tak to jaką stawką podatku VAT będzie to opodatkowane?
3. Czy od wydatków związanych z realizacją zadania inwestycyjnego (budowa zestawów kolektorów słonecznych) Gminie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT, jeśli podatek VAT jest kosztem kwalifikowanym w projekcie?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 3 września 2013 r. (data wpływu 4 września 2013 r.), uzupełnionym w dniu 28 listopada 2013 r. o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania wpłat otrzymanych od mieszkańców, opodatkowania czynności przekazania kolektorów słonecznych po 5-letnim okresie trwania projektu i braku prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z budową zestawów kolektorów słonecznych