Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 23.07.2013, sygn. ITPP2/443-487/13/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-487/13/AW

Wyłączenie z opodatkowania czynności zbycia składników materialnych i niematerialnych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 17 maja 2013 r. (data wpływu 27 maja 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania czynności zbycia składników materialnych i niematerialnych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 maja 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania czynności zbycia składników materialnych i niematerialnych.

W złożonym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Od 2011 r. prowadzi Pan działalność gospodarczą, której przeważającą część stanowi prowadzenie restauracji i pozostałych placówek gastronomicznych. W latach 2011-2012 wykonywał Pan również działalność w zakresie wytwarzania biżuterii oraz doradztwa ekonomicznego. Dodatkowa działalność miała i ma charakter marginalny, a w zakresie wytwarzania biżuterii została wygaszona w 2013 r. Działalność w zakresie doradztwa będzie prowadzona (nie jest związana jednak z żadnymi składnikami materialnymi i niematerialnymi części przedsiębiorstwa związanej z barem). Zamierza Pan w przyszłości zbyć zespół składników majątkowych i niemajątkowych, jakim jest bar, jako zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Bar został oddany do użytkowania w 2011 r. i zlokalizowany jest w centrum miasta w wynajmowanym lokalu - w pobliżu sklepów, w których może być zaopatrywany bez wykorzystania środków transportu. Główna część zaopatrzenia baru realizowana jest przez dostawców własnym transportem. Umowa najmu podpisana jest na czas oznaczony do 5 lipca 2016 r. i zostanie przejęta przez nabywcę. Na otwarcie baru poniósł Pan nakłady adaptacyjne, które zakwalifikował jako inwestycje w obcym środku trwałym, nakłady na wyposażenie, na know-how oraz wydatki na zatowarowanie. W 2012 r. został nabyty do działalności gospodarczej samochód osobowy. Powyższe wydatki zostały sfinansowane w części ze środków własnych, a w części z pożyczki z funduszu pożyczkowego. Ponadto wspomaga Pan bieżące finansowanie prowadzenia działalności kredytem obrotowym w rachunku bieżącym. Z uwagi na fakt, że bar jest niewielki, prowadzi go Pan we własnym zakresie (bez zatrudniania pracowników), wspomagając się usługami świadczonymi przez osoby fizyczne na podstawie umów zlecenia. Na dzień sprzedaży pożyczka, z której sfinansowano nakłady związane z oddaniem do użytkowania baru oraz kredyt w rachunku bieżącym zostaną przez Pana spłacone. Na nabywcę przejdzie zespół składników majątkowych i niemajątkowych, w szczególności kompletne wyposażenie, know-how prowadzenia baru, umowa najmu lokalu. Ze zorganizowanej części przedsiębiorstwa zmierza Pan wyłączyć samochód i pozostawić go w swojej działalności gospodarczej w zakresie doradztwa. W związku z tym, że podpisywane umowy zlecenia mają charakter krótkookresowy nie przejdą na nabywcę baru.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00