Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 29.08.2013, sygn. ITPP1/443-494/13/AJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-494/13/AJ

Zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 27 maja 2013 r. (data wpływu 29 maja 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 maja 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Prowadzi Pan działalność gospodarczą pod głównym numerem PKD 41.10.Z Realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków. Może Pan podjąć zlecenie, polegające na kompleksowym wyremontowaniu mieszkania należącego do osoby prywatnej. Z umowy na wykonanie tego zlecenia wynika, że na realizację zadania klient wpłaca 100% zaliczkę w kwocie około 130.000 złotych. W przypadku nierozpoczęcia prac budowlanych w wyznaczonym terminie, zobowiązany Pan będzie zwrócić całość wpłaconej przez klienta zaliczki i dokonać korekty faktury zaliczkowej. Zarówno wystawienie, jak i ewentualna korekta faktury zaliczkowej o wartość zaliczki, miałoby miejsce w jednym okresie rozliczeniowym tzn. jednego kwartału. W jednym okresie rozliczeniowym suma sprzedaży usług osobom prywatnym wynosiłaby zero złotych. Wskazuje Pan, iż zgodnie z przepisami, z chwilą powstania przychodu przekraczającego limit powstaje także obowiązek zainstalowania (w wyznaczonym terminie) kasy rejestrującej, jednak anulowanie transakcji i zwrot przychodu przed upływem ustawowego okresu na zainstalowanie kasy fiskalnej w Pana ocenie powinien zwalniać z tego obowiązku. Na koniec okresu rozliczeniowego saldo sprzedaży osobom fizycznym byłoby nieprzekroczone, dlatego też wnosi Pan o informację, czy w przypadku zaistnienia takiej sytuacji obowiązek zakupu kasy fiskalnej pozostaje w mocy, czy też nie ma zastosowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00