Interpretacja indywidualna z dnia 16.07.2013, sygn. ITPB3/423-168a/13/PST, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-168a/13/PST
Czy w odniesieniu do wydatków związanych z przeprowadzeniem prac remontowych wynikających z konieczności dokonywania przeglądów okresowych, Spółka prawidłowo ujmuje je w czasie zarówno dla celów bilansowych jak i podatkowych
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 5 kwietnia 2013 r. (data wpływu 16 kwietnia 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie sposobu zaliczania do kosztów uzyskania przychodów (kosztów podatkowych) wydatków na remonty składników majątku (barek wodnych) jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 16 kwietnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie sposobu zaliczania do kosztów uzyskania przychodów (kosztów podatkowych) wydatków na remonty składników majątku (barek wodnych).
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Przedmiotem działalności Spółki jest transport wodny śródlądowy. Obecnie Spółka posiada 4 barki. W związku z prowadzoną działalnością Spółka, poza kosztami bezpośrednio związanymi z uzyskaniem przychodu, ponosi wydatki pośrednie związane z prowadzoną działalnością, są to między innymi przeglądy okresowe barek i związane z nimi prace remontowe. Spółka musi dokonywać przeglądu barek raz na 5 lat w celu uzyskania dokumentów uprawniających do dalszej żeglugi. W tym celu Spółka przeprowadza remonty mające na celu przywrócenie pierwotnej zdolności użytkowej środków trwałych, utraconej lub zmniejszonej na skutek eksploatacji. Prace te nie mają charakteru ulepszenia.