Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 05.08.2013, sygn. ITPP2/443-443/13/PS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-443/13/PS

Wyłączenie z opodatkowania czynności zbycia przedsiębiorstwa.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 9 maja 2013 r. (data wpływu 13 maja 2013 r.), uzupełnionym w dniu 30 lipca 2013 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania czynności sprzedaży przedsiębiorstwa jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 maja 2013 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 30 lipca 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania czynności sprzedaży przedsiębiorstwa.

W złożonym wniosku oraz jego uzupełnieniu, zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Prowadzi Pani działalność gospodarczą na własne nazwisko, na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Zamierzam Pani dokonać transakcji zbycia zorganizowanego przedsiębiorstwa, obejmującego wszystkie składniki majątkowe po stronie aktywów, a mianowicie środki trwałe, znak firmowy, zapasy towarów, należności, a po stronie pasywów wartość zobowiązań. Przedmiotem zbycia będzie zorganizowane przedsiębiorstwo, o którym mowa w art. 2 pkt 27e ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054). Na jego wartość składają się również zawarte przez firmę długookresowe umów z odbiorcami oraz znak firmowy obejmujący wartość pozycji firmy na rynku vendingowym. Wycena tych wartości jest umowna i opiera się o wartość rynkową firmy. Przedmiotem umowy byłaby sprzedaż przedsiębiorstwa, obejmująca zespół składników materialnych i niematerialnych, związanych z działalnością gospodarczą, tworzących Pani przedsiębiorstwo (automaty, środki transportu, zapasy towarów, środki pieniężne we wrzutnikach, prawa wynikające z umów dotyczących działalności przedsiębiorstwa, znak towarowy, tajemnice przedsiębiorstwa oraz wszelka dokumentacja, kwoty przyszłych opłat dotyczących leasingu operacyjnego maszyn vendingowych). Kupujący nabędzie przedsiębiorstwo, zapłaci cenę i przejmie od Pani przenoszone umowy i zobowiązania leasingowe automatów. Po zawarciu umowy sprzedaży składniki majątkowe tworzące przedsiębiorstwo będą wykorzystywane przez kupującego do prowadzenia jego działalności gospodarczej. Przedstawi Pani kupującemu pisemne potwierdzenie otrzymania wymaganej zgody kontrahentów na przeniesienie na nabywcę praw i obowiązków wynikających z zawartych umów dotyczących przedsiębiorstwa. Przedmiotem umowy sprzedaży będą wszystkie składniki majątkowe wchodzące na dzień transakcji w skład przedsiębiorstwa, czyli w szczególności: wartości niematerialne i prawne, w tym prawa własności intelektualnej, środki pieniężne, zapasy, prawa wynikające z zawartych przez Panią i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. W związku ze sprzedażą przedsiębiorstwa kupujący przejmie zobowiązania leasingowe, pod warunkiem uzyskania zgody odpowiednich wierzycieli na takie przejęcie. Transakcja zbycia przedsiębiorstwa oznacza likwidację prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00