Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 22.07.2013, sygn. ITPP1/443-389/13/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-389/13/AP

Brak opodatkowania zbycia nieruchomości gruntowej.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 19 kwietnia 2013 r. (data wpływu 25 kwietnia 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania zbycia nieruchomości gruntowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 kwietnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania zbycia nieruchomości gruntowej.

W złożonym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W czerwcu 2003 roku nabyła Pani działkę rolną nr 48 o pow. 3,17 ha z zamiarem wybudowania w tym miejscu domu jednorodzinnego i zamieszkania w nim, kiedy będzie Pani na emeryturze. Prowadziła Pani wówczas działalność gospodarczą, polegającą na handlu detalicznym artykułami spożywczymi. Działka została zakupiona do Pani majątku osobistego i nigdy nie była związana w żaden sposób z prowadzoną przez Panią działalnością gospodarczą. W lipcu 2003 r. zgłosiła się do Pani osoba, która zaproponowała, w zamian za opłatę podatku rolnego, dzierżawę nieruchomości przez okres 3 lat, a następnie na okres 10 lat, tj. łącznie do 2016 roku. Z uwagi na odległy czas planowanej budowy zgodziła się Pani na tę propozycję. W 2010 roku, z powodu strat jakie przynosiła działalność gospodarcza, a także z uwagi na przyznanie Pani emerytury przez ZUS, zakończyła Pani swoją działalność. Od tej pory nie podjęła Pani już żadnej działalności. W związku z trudną sytuacją finansową, odstąpiła Pani od pierwotnego zamiaru budowy domu. Postanowiła sprzedać działkę. Niestety przez ponad rok nie znalazł się nabywca. Doradzono Pani wówczas podzielenie działki na mniejsze i próbę ponownej sprzedaży. Teren działki nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Nieruchomość została podzielona najpierw, jako działka rolna (powstały działki od 48/1 do 48/6), a następnie działkę 48/1 podzielono na 5 mniejszych. Do nowowydzielonych działek (numery od 48/7 do 48/11) zostały wydane decyzje o warunkach zabudowy (ubiegała się o nie osoba trzecia). Działki nie są uzbrojone, ani nie podejmowała Pani żadnych kroków zmierzających do podniesienia wartości gruntu. Nie została urządzona droga dojazdowa do nowowydzielonych działek, działki nie zostały ogrodzone. Nigdy nie planowała Pani również prowadzić żadnej działalności z tym gruntem związanej. Na przestrzeni lat 2007-2013 ceny gruntów w tej okolicy znacznie spadły. W marcu 2013 r. udało się Pani sprzedać pierwszą działkę (numer 48/7). Obecnie pozostałe działki, tj. 48/3-6 oraz 48/12-16 są nadal gruntami rolnymi, tzn. nie stanowią gruntu przeznaczonego pod zabudowę. W chwili obecnej nie prowadzi Pani działalności gospodarczej, grunt stanowi Pani majątek osobisty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00