Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 25.06.2013, sygn. ITPP3/443-160/13/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP3/443-160/13/JK

W sytuacji gdy przedmiotowe wyroby akcyzowe były przedmiotem dostawy wewnątrzwspólnotowej z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy i w państwie członkowskim, do którego wyroby zostały wysłane (Litwa), zostały stwierdzone ubytki powstałe podczas transportu wyrobów akcyzowych, to podlegają one opodatkowaniu akcyzą w tym państwie członkowskim i według zasad (norm) ustalonych w tym państwie.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 29 marca 2013 r. (data wpływu 8 kwietnia 2013 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie opodatkowania akcyzą ubytków wyrobów akcyzowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 kwietnia 2013 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczący podatku akcyzowego w zakresie opodatkowania akcyzą ubytków wyrobów akcyzowych.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W styczniu 2012 r. Spółka dokonała przemieszczenia wyrobu akcyzowego ze składu podatkowego do odbiorcy na terytorium Litwy w procedurze zawieszenia poboru akcyzy za pomocą dokumentu e-AD. Odbiorca na terytorium Litwy stwierdził i wykazał w raporcie odbioru EMCS ubytek dostarczonego wyrobu akcyzowego. Stwierdzony i odnotowany w raporcie EMCS ubytek transportowy został zdefiniowany jako ponadnormatywny w rozumieniu decyzji w sprawie określenia norm dopuszczalnych ubytków wydanej przez naczelnika urzędu celnego właściwego dla Spółki. W związku przedmiotowym ubytkiem ponadnormatywnym Spółka zadeklarowała i zapłaciła podatek akcyzowy. Jednocześnie, Spółka wystąpiła pisemnie do Urzędu Celnego z prośbą o potwierdzenie, że przedmiotowy ubytek transportowy został rozliczony na terytorium Litwy i zostało zastosowane zwolnienie od akcyzy dla ubytków powstających z przyczyn naturalnych, zgodnie z odpowiednimi przepisami Republiki Litwy oraz zgodnie z art. 14 ust. 4 tiret drugie dyrektywy 92/12/EWG oraz art. 7 ust. 4 i ust. 5 dyrektywy 2008/118/WE. W odpowiedzi na pismo Spółki, Ministerstwo Finansów Republiki Litwy w piśmie z dnia 21 czerwca 2012 r. poinformowało Spółkę, że straty naturalne produktów energetycznych, które transportowane były w ramach systemu zawieszenia opłaty akcyzowej z jednego magazynu zlokalizowanego na terytorium UE do innego, cysternami drogowymi, cysternami kolejowymi, tankowcami, itp. nie powinny przekraczać 0,5% ilości towarów wykazanych w elektronicznym dokumencie administracyjnym (e-AD). W tym samym piśmie Ministerstwo Finansów Republiki Litwy poinformowało, że ze względu na nieprzekroczenie normy 0,5% (przedmiotowego ubytku opisanego przez Spółkę, który był również wskazany w piśmie do litewskiego urzędu celnego) - akcyza nie jest wymagana do zapłaty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00