Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 16.05.2013, sygn. ITPP1/443-157/13/MS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-157/13/MS

1) Korekta podatku naliczonego w związku z przekazaniem gospodarstwa rolnego następcy
2) Czy po przekazaniu można się wyrejestrować?
3) Czy przekazanie ulega opodatkowaniu?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 13 stycznia 2013 r. (data wpływu 20 lutego 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku naliczonego w związku z przekazaniem gospodarstwa rolnego następcy jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 lutego 2013 r. został złożony wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku naliczonego w związku z przekazaniem gospodarstwa rolnego następcy.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Jest Pan rolnikiem ryczałtowym korzystającym z ustawowego zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. W kwietniu bieżącego roku zamierza Pan zrezygnować z tego zwolnienia i dokonać zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie VAT. W okresie posiadania statusu czynnego podatnika VAT zamierza Pan wybudować budynki gospodarskie, kupować maszyny, środki do produkcji, materiały i usługi budowlane, od których podatek naliczony będzie podlegał odliczeniu. Po upływie około dwóch lat, jeśli uda się Panu nabyć prawo do renty strukturalnej, zamierza Pan przekazać nieodpłatnie gospodarstwo rolne swojemu następcy - synowi. Syn będzie kontynuował prowadzoną przez Pana działalność rolniczą w co najmniej takim samym zakresie jako rolnik opodatkowany podatkiem od towarów i usług (podatnik VAT czynny).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00