Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 11.04.2013, sygn. ITPP3/443-23/13/AT, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP3/443-23/13/AT

Miejsce swiadczenia usług spedycji na rzecz kontrahenta z poza UE.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 11 stycznia 2013 r. (data wpływu 14 stycznia 2013 r.), uzupełnionym w dniach 5 marca 2013 r. (data wpływu 8 marca 2013 r.) oraz 25 marca 2013 r. (data wpływu 29 marca 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania usług spedycji świadczonych na rzecz chińskiego kontrahenta za opodatkowane poza terytorium kraju i sposobu dokumentowania tych czynności jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 stycznia 2013 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniach 8 i 29 marca 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania usług spedycji świadczonych na rzecz chińskiego kontrahenta za opodatkowane poza terytorium kraju i sposobu dokumentowania tych czynności.

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Firma z siedzibą w Polsce (importer) dokonuje zakupu towarów od chińskiego kontrahenta (eksporter) za ten dostawca otrzymuje stosowną zapłatę.

Agencja celna z siedzibą w Polsce dokonuje odprawy celnej dla polskiego importera i z nim się rozlicza stosując stawkę VAT 23%. Równolegle Agencja celna jest odpowiedzialna za zorganizowanie transportu oraz zabukowanie kontenerów w portach dla chińskiego eksportera, za co wystawia faktury VAT. Główny przedmiot usługi świadczonej przez Agencję celną stanowi konsultacja w zakresie transportu oraz jego organizowanie. Z kolei opłaty armatorskie i przestoje w portach oraz opłatę portową (pobieraną przez port za przeładunek) są refakturowane przez Agencję celną dla chińskiego kontrahenta. Usługa transportu jest świadczona w Polsce. Faktury za usługę transportu są wystawione jako faktury VAT NP., a z kolei refaktury na stawce VAT 0%.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00