Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 27.03.2013, sygn. ITPP1/443-1532/12/AJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-1532/12/AJ

Prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez menedżera.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 17 grudnia 2012 r. (data wpływu 21 grudnia 2012 r.), uzupełnionym w dniu 21 marca 2013 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących świadczenie usług menedżerskich jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 grudnia 2012 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 21 marca 2013 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących świadczenie usług menedżerskich.

W złożonym wniosku i uzupełnieniu do niego przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka zamierza podpisać kontrakt menedżerski z przedsiębiorcą (dalej: menedżer), prowadzącym działalność gospodarczą zarejestrowaną w urzędzie miasta, który w zakresie swojej działalności ma świadczenie usług zarządzania. Przedmiotem kontraktu będzie realizacja zadań, dotyczących zarządzania wyodrębnionym pionem organizacyjnym w Spółce na stanowisku Dyrektora oraz m.in. podejmowanie decyzji w sprawach niezastrzeżonych do kompetencji organów Spółki.

Warunki kontraktu będą przewidywały przejęcie przez menedżera na siebie pełnej odpowiedzialności za wykonanie czynności stanowiących przedmiot kontraktu.

Ponadto, w kontrakcie znajduje się zapis, że menedżer gwarantuje, że Spółka nie będzie miała obowiązku spełniać jakiegokolwiek świadczenia na rzecz osób trzecich, instytucji lub organów, wynikających z naruszenia prawa przy wykonywaniu kontraktu i tym samym oświadcza, że niniejszym przejmuje na siebie pełną odpowiedzialność wobec Spółki, że inne osoby, organy i instytucje nie będą żądać od Spółki spełnienia świadczeń w zakresie odpowiedzialności za naruszenie prawa jaką powyżej menedżer na siebie przejął. Poprzez złożenie wyżej opisanego oświadczenia w umowie menedżer zagwarantuje Spółce swoja odpowiedzialność odszkodowawczą do pełnej wysokości szkody, gdzie roszczenie Spółki wobec menedżera może zostać przez Spółkę wysunięte również przed powstaniem szkody, jako żądanie spełnienia za Spółkę zobowiązania, które powstało w wyniku działania bądź zaniechania menedżera. W okolicznościach, gdy pomimo zaciągniętego powyżej zobowiązania, Spółka zaspokoi wierzycieli lub zostanie wobec Spółki wydane orzeczenie o obowiązku zaspokojenia wierzycieli, następnie wykonane przez egzekucję z majątku Spółki, to menedżer będzie zobowiązany niezwłocznie zwrócić Spółce całość kwoty wydatkowanej na zaspokojenie wierzycieli wraz z innymi kosztami związanymi z takim zaspokojeniem w szczególności kosztami sądowymi, egzekucyjnymi i wydatkami pomocy prawne Spółki. Menedżer będzie ponosił odpowiedzialność za wszelkie szkody wyrządzone Spółce działaniem lub zaniechaniem osób zatrudnionych przez menedżera lub osób, którymi menedżer będzie się posługiwał przy wykonywaniu zobowiązań objętych przedmiotem niniejszego Kontraktu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00