Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 11.02.2013, sygn. ITPP2/443-1418/12/AD, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-1418/12/AD

Obowiązek wystawienia faktury.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 15 listopada 2012 r. (data wpływu 19 listopada 2012 r.), uzupełnionym w dniu 21 grudnia 2012 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku wystawienia faktury jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 listopada 2012 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 21 grudnia 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku wystawienia faktury.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Sąd Rejonowy wystosował zlecenie egzekucyjne z dnia 11 maja 2012 r. celem sprzedaży przez Pana, jako komornika, bez przetargu dowodów rzeczowych wymienionych w postanowieniu, znajdujących się w magazynie dowodów rzeczowych i przekazania uzyskanej kwoty na konto sum depozytowych sądu (m. in. papierosów ok. 6.500 paczek oraz zapalniczek 65 szt.). Na mocy sentencji ww. postanowienia, wymienione przedmioty, ze względu na brak możliwości wskazania ich właścicieli, zostały złożone do depozytu sądowego. Ze względu na okoliczności faktyczne nie można ustalić podmiotu (właściciela ruchomości), który jako podatnik podatku od towarów i usług byłby uprawniony do wystawienia faktury VAT, lub w imieniu którego mógłby Pan wystawić fakturę. W trybie egzekucyjnej sprzedaży ruchomości wynikające z art. 865 K.p.c. towary te sprzedaje Pan przedsiębiorcy prowadzącemu obrót takim ruchomościami, po cenach hurtowych, a gdy takie ceny nie zostaną udokumentowane, po cenach 25% niższych od wartości szacunkowej ruchomości (ceny jednostkowe ujawnione na każdym opakowaniu). Oferty sprzedaży papierosów, ze względu na brak możliwości wystawienia faktury VAT, nie są przyjmowane przez przedsiębiorców prowadzących tego typu działalność handlową. Ceny zbytu papierosów, co do zasady, nie mogą przekraczać wysokości określonej na ich opakowaniu. Mogą być ewentualnie powiększone jedynie o koszt banderoli legalizacyjnej zakupionej przez podatnika od urzędu skarbowego na mocy przepisów o podatku akcyzowym. W związku z powyższym zwrócił się Pan o wskazanie trybu pozwalającego na wprowadzenie do obrotu zajętych ruchomości z uwzględnieniem podatku od towarów i usług, aby cena ujawniona na opakowaniu stanowiła cenę brutto uwzględniającą ww. podatek. Brak możliwości zbycia tych ruchomości uszczupli przychód skarbu państwa o ok. 30.000 zł.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00