Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 03.01.2013, sygn. ITPP1/443-1253/12/MS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-1253/12/MS
Czy przedstawioną usługę, polegającą na odpłatnym dostarczaniu artykułów dotyczących zdrowego stylu życia dla portali internetowych i gazet wraz z przekazaniem praw autorskich, należy traktować jako zwolnioną od podatku VAT?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 9 października 2012 r. (data wpływu 12 października 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania świadczonych usług, polegających na pisaniu artykułów dla portali internetowych i gazet jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 12 października 2012 r. został złożony wniosek, udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania świadczonych usług polegających na pisaniu artykułów dla portali internetowych i gazet.
W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
W ramach prowadzonej działalności świadczy Pan usługi polegające na osobistym pisaniu (jako autor - wraz z przekazaniem praw autorskich) dla portali internetowych oraz gazet, artykułów poradniczych dotyczących zdrowego i ekologicznego stylu życia. Za napisanie artykułów każdorazowo wypłacane jest Panu honorarium na podstawie wystawionej faktury VAT. Mając na uwadze treść art. 43 ust. 1 pkt 33b, usługi te uważał Pan jako zwolnione od podatku VAT (PKWiU 90.03.11.0). Jednak po przeprowadzonych rozmowach z Urzędem Skarbowym, okazało się, że istnieje prawdopodobieństwo, iż powinna być stosowana 8% stawka VAT. Z kolei rozmowa z Krajową Informacją Podatkową doprowadziła Pana do wniosku, że dla rozstrzygnięcia możliwości stosowania zwolnienia od podatku VAT bądź 8% stawki przy świadczeniu usług dziennikarskich - kluczowe znaczenie ma rozstrzygnięcie czy opisana przez Pana usługa wypełnia wymogi definicji ustawowej usługi kulturalnej. Wskazał Pan również, iż jest podatnikiem VAT.
-
keyboard_arrow_right