Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 21.09.2012, sygn. IPPP2/443-605/12-2/IZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-605/12-2/IZ

Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku, naliczonego na fakturze wystawionej przez koncern paliwowy dokumentującej zakup paliwa w części, w jakiej paliwa te są następnie odsprzedawane F.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 21.06.2012 r. (data wpływu 28.06.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku- jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28.06.2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca w roku 2011 użytkował samochody osobowe w ramach umowy leasingu zawartej pomiędzy leasingodawcą a Wnioskodawcą. Umowy leasingowe nie spełniały warunków, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, dlatego też były traktowane przez Wnioskodawcę jako świadczenie usług. Samochody te były wykorzystywane w Spółce na potrzeby działalności gospodarczej do dnia 31.12.2011 r. W dniu 1.01.2012 r. Wnioskodawca sprzedał zorganizowaną część przedsiębiorstwa Spółce z Grupy działającej pod nazwą F. W efekcie tej transakcji, niektóre samochody osobowe używane dotychczas przez Wnioskodawcę w ramach leasingu stały się niepotrzebne w działalności gospodarczej Spółki, ponieważ zakres jej działalności uległ istotnemu zmniejszeniu.

Ze względów biznesowych (m.in. Wnioskodawca zobowiązał się wspierać działalność F. w okresie standaryzacji procesów, leasingodawca wyraził zgodę na całkowite wykorzystanie samochodów osobowych w działalności gospodarczej przez F., natomiast nie był zainteresowany zmianą płatnika, ponieważ do zakończenia umowy leasingowej pozostało jedynie kilka miesięcy) faktura za leasing samochodów osobowych użytkowanych faktycznie w działalności F. była wystawiana przez leasingodawcę na Wnioskodawcę a Wnioskodawca następnie refakturował usługę na F. Wszystkie strony transakcji wyraziły zgodę na taką formę rozliczenia. Podkreślić należy, że takie rozwiązanie było/jest rozwiązaniem czasowym i wyjątkowym spowodowanym względami biznesowymi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00