Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 19.10.2012, sygn. IPPP1/443-659/12-2/JL, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-659/12-2/JL

Prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabycie wierzytelności

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 19.07.2012 r. (data wpływu 27.07.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących usługę pośrednictwa w ściągnięciu długów nabytą w celu wykonywania usługi zarządzania spółką jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27.07.2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących usługę pośrednictwa w ściągnięciu długów nabytą w celu wykonywania usługi zarządzania spółką.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W., dalej zwana Spółką, jest obecnie właścicielem ok. 90% udziałów w X w upadłości (dalej X). W listopadzie 2011 roku Spółka miała 67% udziałów. W chce odzyskać X jako normalnie działającą spółkę, której będzie następnie świadczyć usługi zarządzania, obejmujące w szczególności zarządzanie płynnością finansową X. Spłacenie wierzycieli (czemu służyć ma również dokapitalizowanie X przez Spółkę) nie wyklucza dochodzenia przez wierzycieli X zapłaty odsetek już po zakończeniu tego postępowania. Aby Spółka mogła skutecznie zarządzać płynnością finansową X niezbędnym było nabycie od wierzycieli X długów tej Spółki. Bez tego zapewnienie X płynności finansowej po zakończeniu postępowania upadłościowego byłoby niemożliwe. Z perspektywy świadczenia X w przyszłości usług zarządzania, działanie takie było niezbędne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00