Interpretacja indywidualna z dnia 24.07.2012, sygn. IPPP3/443-476/12-2/KC, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-476/12-2/KC
W zakresie uznania transakcji dostawy towarów dla kontrahenta z Rosji za eksport pośredni, na podstawie łotewskich dokumentów celnych.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2012 poz. 749 t.j.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 23.04.2012 r.(data wpływu 30.04.2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania transakcji dostawy towarów dla kontrahenta z Rosji za eksport pośredni - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 30.04.2012r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania transakcji dostawy towarów dla kontrahenta z Rosji za eksport pośredni.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca jest podmiotem holenderskim, członkiem międzynarodowego koncernu H, zarejestrowanym dla celów VAT i VAT-UE w Polsce. Przedmiotem działalności Spółki jest dystrybucja kosmetyków oraz środków czystości wytwarzanych przez spółki z Grupy H. W ramach prowadzonej działalności Spółka nabywała towary na terytorium Polski od innych podmiotów grupy H, które były następnie składowane na terytorium Polski w fabryce spółki z Grupy H. Przedmiotowe towary były następnie dostarczane na rynek rosyjski do kontrahenta rosyjskiego. Rosyjski kontrahent Spółki nie prowadził działalności na terytorium Polski, nie był również zarejestrowany dla potrzeb VAT ani VAT-UE na terytorium Unii Europejskiej.
Dostawy na rzecz klienta z Rosji były realizowane na zasadach EXW. W ramach przedmiotowych transakcji sprzedaży, towary, będące własnością Spółki, były odbierane z fabryki spółki Grupy H przez spedytora działającego na rzecz ostatecznego nabywcy, który dokonywał następnie fizycznego wywozu towarów poza terytorium Unii Europejskiej (dalej: UE) - do Rosji. Towary były przewożone przez spedytora z terytorium Polski poza terytorium UE przez terytorium innych krajów UE - Litwy i Łotwy. Na żadnym etapie transportu przez terytorium Polski lub innego kraju UE towary nie były magazynowane, rozładowywane ani przeładowywane na inny środek transportu. W momencie postawienia przez Spółkę towaru do dyspozycji spedytora, prawo własności towaru przechodziło na kontrahenta spoza UE, który pokrywał wszelkie koszty związane z transportem towarów, dokonaniem formalności eksportowych, jak również ponosił wszelkie ryzyko z nim związane.