Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 16.07.2012, sygn. IPPB2/436-240/12-2/MZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/436-240/12-2/MZ

Czy nabycie przez Bank wierzytelności nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 25.05.2012 r. (data wpływu 28.05.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia wierzytelności - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28.05.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia wierzytelności.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

P. S.A. działając na podstawie stosownego zezwolenia oraz zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo Bankowe (Dz. U. z 2002 r. Nr 72, poz. 665, ze zm., zwanej dalej: Prawo Bankowe), świadczy na rzecz swoich klientów za wynagrodzeniem usługi pośrednictwa finansowego. Zgodnie z art. 5 ustawy Prawo Bankowe, Bank w ramach prowadzonej działalności gospodarczej może nabywać i zbywać wierzytelności pieniężne.

  1. W grudniu 2011 r. P. S.A. (Bank lub Kupujący) na mocy umów sprzedaży wierzytelności zawartych pomiędzy Bankiem a Sprzedającym wierzytelności (Umowy Sprzedaży) nabył od Sprzedającego wierzytelności o zapłatę z tytułu ceny sprzedaży udziałów, która przysługuje Sprzedającemu w stosunku do Miasta na podstawie zawartej z Miastem umowy sprzedaży udziałów. Zapłata przez Miasto ceny zakupu udziałów została zgodnie z umową rozłożona na dłuższy okres czasu i będzie spłacana w ratach. Miasto jest zobowiązane zapłacić odsetki za wydłużenie okresu spłaty zobowiązań wynikających z umowy sprzedaży udziałów. Bank nabył wierzytelności od Sprzedającego wraz z całością praw z nimi związanych, w tym wszelkimi prawami przysługującymi Sprzedającemu jako wierzycielowi Miasta na podstawie umowy sprzedaży udziałów: prawem do uzyskania zapłaty ceny sprzedaży udziałów, zapłaty odsetek za opóźnienie, oraz innych opłat, wydatków i kosztów, prawem do ustalenia Stopy Referencyjnej (zdefiniowanej w umowie sprzedaży udziałów), prawem do wypowiedzenia umowy sprzedaży udziałów skutkującego natychmiastową wymagalnością wierzytelności Sprzedającego (zdefiniowanej w umowie sprzedaży udziałów); jak również całością związanych z nią obowiązków. Umowy sprzedaży posiadają skutek zarówno zobowiązujący jak i rozporządzający. Sprzedaż wierzytelności nastąpiła bez prawa regresu po stronie Kupującego. Strony uzgodniły w umowach sprzedaży, że Sprzedawca w odpowiednim terminie zawiadomi Dłużnika o zawarciu umów sprzedaży i cesji przedmiotowych wierzytelności.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00