Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 02.07.2012, sygn. IPPB2/436-206/12-2/MZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/436-206/12-2/MZ

Czy tymczasowe podwyższenie kapitału zakładowego Wnioskodawcy w przypadku przeprowadzenia Połączenia Odwrotnego w Wariancie 1 będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 30.04.2012 r. (data wpływu 07.05.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych tymczasowego podwyższenia kapitału zakładowego Wnioskodawcy w przypadku przeprowadzenia połączenia odwrotnego w wariancie 1 - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 07.05.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych tymczasowego podwyższenia kapitału zakładowego Wnioskodawcy w przypadku przeprowadzenia połączenia odwrotnego w wariancie 1.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

(S). spółka z o.o. (Spółka Dominująca) nabyła od kilku podmiotów łącznie 100% akcji P. S.A. (Wnioskodawca), spółki akcyjnej z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, działającej na rynku telekomunikacyjnym. Spółka Dominująca jest spółką jednoosobową, której jedynym wspólnikiem jest spółka z siedzibą na terytorium Królestwa Szwecji (Spółka Szwedzka), będąca szwedzkim rezydentem podatkowym.

Planowane jest podjęcie działań mających na celu połączenie Spółki Dominującej z Wnioskodawcą w trybie określonym w art. 492 § 1 Kodeks spółek handlowych (łączenie się przez przejęcie albo przez zawiązanie nowej spółki). Preferowaną obecnie metodą połączenia jest przejęcie Wnioskodawcy przez Spółkę Dominującą. Jednakże z uwagi na zakres działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawcę, wiążący się z posiadaniem przez Wnioskodawcę koncesji i zezwoleń telekomunikacyjnych, rozważane jest również połączenie spółek poprzez przejęcie Spółki Dominującej przez Wnioskodawcę, tj. przeniesienie całego majątku Spółki Dominującej (spółki przejmowanej) na Wnioskodawcę (spółkę przejmującej), który to majątek stanowią akcje, które Spółka Dominująca posiada we Wnioskodawcy (Połączenie Odwrotne).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00