Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 17.02.2012, sygn. IPPP3/443-1517/11-2/KC, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-1517/11-2/KC
W zakresie odpowiedzialności przedstawiciela bezpośredniego w procedurze importu towarów
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 24.11.2011 r. (data wpływu 28.11.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odpowiedzialności przedstawiciela bezpośredniego w procedurze importu towarów jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28.11.2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odpowiedzialności przedstawiciela bezpośredniego w procedurze importu towarów.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Sp. z o. o. (dalej Spółka) w ramach swojej działalności, wykonuje również czynności obsługi importu towarów Kontrahenta. W celu wykonywania czynności obsługi importu towarów Spółka może działać jako przedstawiciel bezpośredni bądź jako przedstawiciel pośredni w rozumieniu prawa celnego. Niekiedy Kontrahenci Spółki korzystają z rozliczenia podatku VAT związanego z importem towarów w trybie przewidzianym w art. 33a ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT), tj. dokonują rozliczenia podatku związanego z importem towarów w deklaracji VAT. Spółka rozważa wykonywanie czynności obsługi importu towarów takich Kontrahentów w formie przedstawicielstwa bezpośredniego.
Na podstawie art. 5 ust. 2 WKC przedstawicielstwo bezpośrednie ma miejsce wtedy, gdy przedstawiciel działa w cudzym imieniu i na cudzą rzecz. Przedstawiciel bezpośredni swoim działaniem na rzecz osoby reprezentowanej i w jej imieniu wywołuje skutki bezpośrednio dla reprezentowanego. Zgodnie z definicją zawartą w art. 4 pkt 18 WKC zgłaszającym jest osoba, która dokonuje zgłoszenia celnego w swoim imieniu (przedstawiciel pośredni albo przedsiębiorca wykonujący czynności samodzielnie) lub osoba, w której imieniu dokonywane jest zgłoszenie celne (osoba reprezentowana przez przedstawiciela bezpośredniego).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right